Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

Država je kao pomoć privredi zbog epidemije koronavirusa zaposlenima namenila isplatu tri minimalne zarade. U problemu su se našli licencirani turistički vodiči koji posluju po ugovoru o delu, jer za njih, pošto nemaju ugovor o radu, država nije izdvojila pomoć.

„Svi drugi su dobili neku pomoć, osim turističkih vodiča. Ovde je reč o oko 200 ljudi i u tom smislu osećamo nepravdu. Jer, mi nismo bili ugroženi samo tokom vanrednog stanja, već smo i dalje – niko ne zna kada će se tržište otvoriti i kada će turizam da ‘krene'“. Ovim rečima Tatjana Krković, u ime licenciranih turističkih vodiča Srbije, apeluje da nadležni shvate tešku situaciju u kojoj se nalaze njene kolege.

Kako kaže Krković, mnoge profesije su ozbiljno pogođene pandemijom koronavirusa i mnoge države su uputile pomoć najugroženijima, a najugroženiji je turizam, koji je stradao na svim meridijanima.

„Turističko tržiste u ovom trenutku ne postoji. Postoje indicije da će se nešto desiti u narednih par meseci i možda i pokrenuti, ali se radi uglavnom o letovanju, a ne i o putovanjima, kako pojedinačnim tako i grupnim“, istakla je Tatjana Krković.

Kao licencirani turistički vodiči, koji najčešće posluju po ugovoru o delu, kaže da su se obraćali preko svog udruženja i premijerki i predsedniku Srbije, resornom ministru, ministru finansija, Privrednoj komori…

Iako je čak bilo i nekih sastanaka, kako kaže – rešenja nema na vidiku. Rečeno im je, kaže, da je prošlo vanredno stanje, da o svemu sada odlučuje Narodna skupština.

„Zaposleni u preduzećima dobili su tri minimalca, pomoć je dodeljena i slobodnim umetnicima koji su po načinu rada najbliži nama, a na nas su svi zaboravili“, ističe naša sagovornica dodajući da je reč o relativno malom broju ljudi, oko dve stotine licenciranih vodiča.

Ona ističe da je raznolik način angažovanja turističkih vodiča u našoj državi, a da porezi koje država dohoduje po bilo kom osnovu nisu zanemarljivi.

„Turistički vodiči mogu imati registrovanu delatnost, i u tom slučaju potpadaju pod preduzetnike. U ovom slucaju država ih je prepoznala i uputila pomoć. Drugi način angažovanja jeste da su u stalnom radnom odnosu u nekoj agenciji. I njih je država prepoznala i uputila pomoć. Međutim, najveći broj kolega je angažovan na osnovu ugovora o delu, ili na osnovu ugovora o privremenim i povremenim poslovima – upravo zbog prirode posla koji je sezonski. Iako su porezi i doprinosi koji se placaju na osnovu ovakvih ugovora značajni, često mnogo viši nego što preduzetnici plaćaju, država je očigledno potpuno nepravedno, okrenula glavu od ovih kolega koji nikakvu pomoć nisu dobili, a kako govore izvestaji sa sastanka održanog u ponedeljak 11. maja – neće je ni dobiti“, ističe naša sagovornica.

Naša država je, podseća, samoinicijativno ponudila po 100 evra jednokratne pomoći svim punoletnim građanima.

„A turističkim vodičima, koji su trenutno bez ikakvih prihoda i veliko je pitanje kada će uopšte biti u prilici da zarađuju, pomoć je uskratila, čak ni ne prepoznavši koliko je naša uloga u turizmu značajna“, zaključuje Tatjana Krković.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare