Kad su 2021. došli do informacije da je za teritoriji njihovih devet sela i dva na teritoriji Kosjerića, Vlada Srbije odobrila rudarska istraživanja, meštani su reagovali odmah, burno i organizovana. Zarekli su se da će životima braniti svoju zemlju i u tome su uspeli. One koji su pokušali da vrše istraživanja, proterali su sa svoje zemlje, neke su i „uhapsili“ ali vredelo je. Ministarstvo za rudarstvo i energetiku nije produžilo dozvolu kompaniji ,,Balkan istraživanja" doo Beograd (nekadašnji "Jadar lithium") za dalja istraživanja, pošto u prethodnom periodu nije izvršila istraživanja u obimu propisanom zakonom.
Sve je počelo 1. marta 2021. godine kada je Privrednom društvu “Jadar-litijum” doo iz Beograda odobreno izvođenje geoloških istraživanja litijuma, bora i prateće asocijacije metala na području Dobrinje. Odobrenje je potpisla tadašnja ministarka Ministarstva rudarstva i energetike Zorana Mihajlović, a početak radova je najavljen za 17. april iste godine. Nosioci izvršne vasti lokalne samouprave, koji su zvanično o tome obavešteni, nisu reagovali u interesu svojih građana ali jeste Udruženje građana “Inicijativa za Požegu”.
„Na sajtu lokalne samouprave smo početkom aprila videli tu informaciju kao najavu da će istraživanje početi polovinom meseca. U tom trenutku smo bili potpuno neuki, što se toga tiče, ali smo bili dovoljno pismeni da čitamo šta se ‘iza brega valja’. Alarmirali smo javnost da se najavljeni datum dočeka spremno pa su se tog dana meštani Požege i okolnih sela okupili na prilično posećenom protestu gde su dobili više informacija o svemu tome i jasno rekli da da to neće dozvoliti, imajući u vidu celokupnu priču sa Rio Tintom, iako ekološki protesti u tom trenutku još uvek nisu počeli“, podseća za Nova.rs, ispred “Inicijative za Požegu Bogdan Radovanović.
Aktivisti “Inicijative za Požegu” su pozivali ljude na pozornost pa su meštani formirali lokalno udruženje “Zaštitimo Dobrinju i okolinu”, preuzimajući odgovornost na sebe i jasno poručili kompaniji “Jadar-litijum” da im je dolazak na njihovu zemlju zabranjen i nebezbedan i da nikakva istraživanja ne dolaze u obzir.
Bukvalno su sve zabranili i jasno rekli da sa njihove zemlje niko ne sme uzeti ni jedan kamen, ni šaku zemlje a kamo li da vrše bušenja ili bilo šta slično. Poručili su da će se i gvozdenim vilama obračunati sa onima koji se usude da zanemare njihovo upozorenje. Predsednik Udruženja građana “Zaštitimo Dobrinju i okolinu” Dragan Simović za Nova.rs kaže da se odlučnost meštana ogledala pre svega u strahu za svoju dedovinu i živote, za šta će se boriti dok ih bude.
“Štitili smo se na svaki način, i fizički i kroz institucije. Krajem te 2021. kada je sve ovo i počelo, jedan naš meštanin je primetio vozilo beogradskih registarskih oznaka, obavesti je mene, a mi smo tada, kao i sada, imali dobro spremljenu mrežu odbrane. Za pola sata se sakupilo 150-200 ljudi, a sreća njihova što sam ja pozvao policiju, inače ne znam kako bi prošli od besnog naroda. To se završilo izjavama u policiji, ali im to nije bilo dovoljno. Posle samo nekoliko dana su došli u susedno selo gde su naši momci bili hitri i vični, stigli su ih pa su im te uzorke oduzeli. Obraćali smo se nadležnom ministarstvu i lokalnoj samoupravi tražeći objašnjenje i odgovor na pitanje sa kojim pravom neko u naše ime određuje da bilo ko ulazi na naš privatni posed“, ispričao nam je Simović.
Kaže da su se, pre oko mesec dana, ponovo pojavila nepoznata lica koji su navodno želela da ispituju izvore, sela su ponovo podigla.
„Oni su se pravdali da imaju odobrenje MUP-a, da su oni navodno na našoj strani tvrdeći da će nam biti od koristi. Naravno da im nismo poverovali jer da su dobronamerni obavestili bi predsednike mesnih zajednica, sazvali bi smo zborove pa bi im mi pokazali gde su ti izvori, bolje poznajemo našu zemlju i naša polja nego oni po kartama. Kasnije su nas prijavili policiji, međutim ja sam dao izjavu i pitao sa kojim pravom MUP nekom daje ovlašćenja da bilo šta rade na našoj privatnoj zemlji jer nije ni po zakonu ni po Ustavu. Te ljude sam upozorio da vode računa i da se na vreme povuku, jer nismo svi ljudi, neko će im iz straha glavi razbiti. Mi nikoga ne napadamo, mi se branimo, a u odbrani su dozvoljena sva moguća raspoloživa sredstva“, dodaje Simović.
Posle prvih burnih reakcija meštana, preduzeće “Jadar-litijum”, koje nema konkretno veze sa Rio Tintom, u septembru 2021.godine vrši promenu poslovnog imena pa se više ne zovu “Jadar-litijum” već “Balkan istraživanja”doo Beograd, pod kojim i danas posluju. Tzv. Dobrinjski basen prostire se na požeškim selima Duškovci, Dražinovići, Velika i Mala Ježevica, Mađer, Gornja, Srednja i Donja Dobrinja i Papratište, kao i na dva sela Kosjerića, Subjel i Mušići.
Tokom prošle nedelje Ministarstvo rudarstva i energetike donelo je rešenje kojim se odbija zahtev tog privrednog društva da se produži rok za geološka istraživanja. Suština je da Zakon o rudarstvu i geološkim istraživanjima predviđa da se odobrenjem istraživanja određuje i istražni rok u trajanju do tri godine. Kada rok istekne, dužni su da Zahtev za produženje tog roka podnesu 30 dana pre isteka prethodne dozvole, ali je uslov da bude izvedeno 75% radnji planiranih prethodnom dozvolom. Taj uslov, zahvaljujući meštanima čija dedovina nema cenu, nisu ispunili pa im istražni rok nije produžen.
Treba reći da su meštani jasni i prema onima kojima padne na pamet da eventualno prodaju svoju zemlju. Kažu da ne mogu ništa dobro očekivati, a neki su se zavetovali da će, ako takvih bude, goreti i ono što prodaju i ono što od tih para budu kupili. Šta će se dalje dogoditi, niko za sada ne može da predvidi jer je u Srbiji sve moguće, ali ono što je Požeženima i Kosjercima jasno, jeste da ni milimetar neće odstupiti od granice koju su postavili, na kojoj je goli život svakog pojedinca i koji za svakog manje znači od njigove dedovine i zaveta predaka.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare