Pumpa, gorivo, cena, cene, pare
Foto: Shutterstock

Vozači u Srbiji trenutno plaćaju za EVRO DIZEL 198,00 dinara po litru, a ta EVRO PREMIJUM BMB 95 176,05 dinara. Cene ova dva naftna derivata se, na osnovu Uredbe Vlade određuju svakog petka, najkasnije do 15 časova, pa će tako vozači sutra saznati koliko će plaćati gorivo narednih nedelju dana.

Novi cenovnik biće objavljen sutra na sajtu Ministarstva trgovine, najkasnije do 15 časova.  Vlada će cene dva najtraženija nafnta derivata određivati sve do 11. aprila, do kada su na snazi ograničenja cena.

Prošle nedelje vozače je dočekao hladan tuš i poskupljenje dizela za skoro 11 dinara, pa ovaj derivat sada košta skoro 200 dinara.

Stigla je još jedna vest koja može dda uznemiri vozače.

Jadranski naftovod JANAF najavio je obustavu isporuke nafte Naftnoj industriji Srbije (NIS), a ukoliko dođe do ovoga rafinerija nafte u Pančevu neće imati mogućnost da nastavi rad, a sa radom će stati i Petrohemija, prenela je danas Politika.

Jedino što bi Zapad, koji na ovaj način kažnjava NIS i njegove većinske vlasnike „Gaspromnjeft“, moglo da spreči da stane sa isporukama je da se sukobi u Ukrajini do tada prekinu, navodi list.

JUNAF je saopštenju naveo da je sankcijama Rusiji zbog napada na Ukrajinu obuhvaćen ugovor o transportu sirove nafte sklopljen sa NIS-om te, ako ne dodje do promena, taj ugovor neće moći dalje da se realizuje od sredine maja ove godine sve dok sankcije budu na snazi.

Kako je precizirano, tim ugovorom su rezervisani transportni kapaciteti naftovoda po načelu puno za prazno u ukupnoj količini od 3,2 miliona tona, plus minus 10 odsto nafte, pa ugovor ukoliko ne bude promena, neće moći dalje da bude realizovan od 15. maja sve dok su na snazi ranije mere ograničenja koje su propisane Uredbom Saveta Evrope.

Ministarstvo umiruje

Obezbeđivanje stabilnog snabdevanja naftnim derivatima je prioritet za Ministarstvo rudarstva i energetike, koje analizira sve varijante i rešenja za obezbeđivanje sigurnog snabdevanja domaćeg tržišta u slučaju prekida isporuke sirove nafte Naftnoj industriji Srbije Jadranskim naftovodom (JANAF).

Kako se navodi u saopštenju ove institucije, trenutno se analiziraju mogući pravci snabdevanja sirovom naftom i naftnim derivatima iz terminala i rafinerija u okruženju, kao i raspoložive pravne, poslovne, logističke i tehničke mogućnosti za uvoz sirove nafte i derivata ukljuljučujući putem cevovoda, železnicom, cisternama i rečnim transportom, odnosno kroz luke.

Takođe se sagledavaju efekti promena u načinu snabdevanja na rad domaćih rafinerijskih kapaciteta, mogućnosti korišćenja domaće nafte i povećanja rezervi nafte i derivata u skladištima, kako bi se što adekvatnije odgovorilo na moguće prekide isporuke naftovodom JANAF.

„Pored toga, biće sagledane sve mogućnosti da se snabdevanje JANAF-om produži, uz preduzimanje mera za stvaranje rezervi za premošćavanje mogućih poremećaja“, navelo je Ministarstvo.

Transport sirove nafte u Srbiju obavlja se pre svega cevovodnim putem, odnosno naftovodom JANAF, koji povezuje luku Omišalj sa transpornim sistemom JP Transnafta, odakle se otprema do rafinerija u Novom Sadu i Pančevu.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram