Foto: Shutterstock

Advokat i ekspert za medije i telekomunikacije Miloš Stojković kaže za N1 da 5G predstavlja vrlo ambiciozan projekat u koji mora mnogo da se ulaže, kao i da je neophodno doneti pravilnik o minimalnim uslovima za javnu aukciju. Kako kaže, najavljivano je da je dokument trebalo da se nađe javnoj raspravi u septembru prošle godine, što znači da je spreman, ali da se iz nekog razloga - odlaže.

„Zapelo je na nekim formalnim razlozima, jer ministarvo nije usvojilo dokumente koji su potrebni da se ode u sledeću fazu tj. da se sprovede aukcija spektra i takvo je stanje duže od tri godine. Radi se konkretno o pravilniku koji bi trebao da definiše minimalne uslove na javnoj aukciji, za tri opsega koji se mogu koristiti za 5G, ali je donošenje tog dokumenta odlagano nekoliko puta do sad. Imali smo neke najave o tome da bi mogao da bude na javnoj raspravi još u septembru prošle godine, što ukazuje na to da je dokument spreman, a zašto se odlaže, to je dobro pitanje“, rekao je sagovornik N1.

Na pitanje N1 kako to da srpski Telekom ulaže u Crnoj Gori, a ovde ne, on kaže da je regulator tamo ispunio svoje obaveze.

Kada se 5G mreža uvede, da li će se pojaviti novi operatori na tržištu zavisi od toga kako je dizajnirana sama aukcija, objašnjava on za N1.

„Mi u ovom trenutku imamo formalno zaintresovane četiri strane, od kojih su tri postojeća mobilna operatora i četvrti je fiksni operator SBB. U suštini, nemamo informacije oko toga da li će svima biti dozvoljeno da pod jednakim uslovima učestvuju na akuciji. Imamo neke problematične izjave predstavnika ministarstva još od pre tri godine, koji su javno objavili da je tri operatora dovoljno. Ono što je sada nepoznanica, od tada pa do danas, da li su ostali pri tom stavu ili su odlučili da obezbede konkurenciju za sve potencijalno zainteresovane strane“, dodaje za N1.

PROČITAJTE JOŠ

Stojković navodi da je 5G mreža ambiciozan projekat u koji treba mnogo da se ulaže, ali je važno staviti fokus i na pitanje bezbednosti.

„EU polaže pažnju tom pitanju i vidim da država u narednim periodu planira da usvoji dokumente u tom pogled. I tom polju, koji ce proizvođači opreme biti poželjni, ne znamo nista. Ali mogu da kažem da ovaj proces, od 2021. pa do danas, osim javnih konsultacija, koje je sproveo Ratel, je skopčan nedoumicama i fali tranparentnost. Zato danas samo nagađamo kada će biti 5G, koliko će biti operatora… nemamo odgovore na elementarna pitanja“, zaključuje sagovornik N1.

BONUS VIDEO „Dokumenti o 5G spremni, ali se ne donose – država nije uradila domaći zadatak“: Stručnjak za telekomunikacije

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar