Umesto dosadašnjih 132,8, daljinsko grejanje od oktobra košta 144,6 dinara po kvadratu, što znači da nam u novembru stižu uvećani računi. Ne tako davno, u avgustu, poskupelo je odnošenje smeća i kabastog otpada, a uvedena je i nova stavka, tretman i odlaganje komunalnog otpada na sanitarnoj deponiji Vinča. To su samo neke od stavki koje plaćamo Infostanu, koji za većinu domaćinstava predstavlja najveći od svih računa.
Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić krajem septembra dao je saglasnost na Odluku o izmenama i dopunama Odluke o cenama toplotne energije, koju je prethodno doneo Nadzorni odbor JKP “Beogradske elektrane”. Drugim rečima, Šapić je dao zeleno svetlo za poskupljenje grejanja. Umesto dosadašnjih 132,8, grejanje po kvadratnom metru od oktobra košta 144,6 dinara, uključujući PDV. To znači da će u novembru, za svega nekoliko dana, stići uvećani računi.
U proseku, ko živi u stanu od 50 kvadrata, može da očekuje račun veći za oko 600 dinara.
Uvećani računi stigli su i u septembru, jer je poskupelo odnošenje smeća i kabastog otpada – po novom cenovniku, sakupljanje komunalnog otpada naplaćuje se 9,9 dinara po metru kvadratnom, dok je paušal po kanti 950 dinara. Istovremeno, uvedena je nova stavka, “tretman i odlaganje komunalnog otpada na sanitarnog deponiji Vinča”, što je zapravo samo izdvojena stavka, koja se ranije naplaćivala u okviru odnošenja smeća, a ovaj trošak iznosi 5,92 dinara po kvadratu ili 443,85 za domaćinstva koja smeće odlažu u individualne kante od 240 litara.
A spisak svih nameta koje plaćamo Infostanu još je duži.
Prva stavka, naravno, donosi se na cenu grejanja koje se odnedavno naplaćuje po 144,6 dinara po kvadratu stana. Takođe, grejanje može da se plaća i po potrošnji, mada je to ređa praksa u Beogradu.
Nakon toga, stavke na računu su hladna voda, kanalizacija, ali i zagrevanje vode. Hladna voda plaća se 74,25 dinara po kubiku, zagrevanje je 208,16, a kanalizacija 30,01. Na računima se nalazi i pogonska spremnost vodovodnog sistema, koje se plaća u fiksnom iznosu od 163,19 dinara, navodi se na zvaničnom sajtu Infostana.
Tu je i trošak naknade za ispuštenu vodu (0,2167 dinara po kubiku) i za korišćenje vodnog dobra (0,2407 dinara po kubiku).
Dalje, tu su troškovi koji se odnose na otpad – sakupljanje i transport, pa i odlaganje, što su od avgusta odvojene stavke. Kao što smo napomenuli, sakupljanje otpada naplaćuje se 9,9 dinara po kvadratu, dok je paušal po kanti 950 dinara. Potom, odlaganje košta 5,92 dinara po kvadratu, odnosno 443,85 za ona domaćinstva koja smeće odlažu u individualne kante od 240 litara.
Na kraju, treba platiti i održavanje zgrade, koje košta 25,07 dinara po kvadratu za zgrade sa liftom, odnosno 15,7 za one bez lifta. Čišćenje zgrade plaća se 337,34 dinara po stanu, a tu je i trošak zajedničke električne energije, koji se plaća po osnovu obračuna EPS-a.
BONUS VIDEO Novi udar na kućni budžet: Više cene daljinskog grejanja
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare