Foto: Printscreen Newsmax Adria/Video; Nova.rs

Kao neočekivana je odjeknula vest da će fudbalski klub OFK Beograd od sledeće sezone igrati na nedavno izgrađenom stadionu u Zaječaru i to, kako su rekli, zbog rekonstrukcije svog višedecenijskog doma na beogradskoj Karaburmi. Teren i tribine "romantičara" odavno su u lošem stanju i nije sporno da im je potrebna ozbiljna obnova, ali je jako neobično što do sada nije napravljen nijedan korak ka dobijanju građevinske dozvole, koja je neophodna za bilokakve radove na tom zdanju. Parcela na kojoj se nalazi stadion u većinskom vlasništvu je grada Beograda, deo pripada državi Srbiji, a manjinski vlasnik je privatno lice i biznismen. Postoji i zakupac i to na 99 godina.

Stadion “Kraljevica” u Zaječaru, otvoren prošle godine, koji je dom fudbalera nižerangiranog kluba Timok, od avgusta će postati i sportska kuća “romantičara” sa Karaburme.
Naime, OFK Beograd se  vraća u Superligu Srbije, a kako je objavljeno Komisiji za licenciranje Fudbalskog saveza Srbije poslali su potvrdu da će povratničku sezonu u najviši rang domaćeg takmičenja igrati u Zaječaru.

Ni prava stepenica ka građevinskoj dozvoli

A zašto? Klub je saopštio da se sele kako bi rekonstruisali Omladinski stadion, koji inače ne zadovoljava domaće standarde za odigravanje utakmica.

“Da bi se stadion doveo u stanje u kom će moći da ugosti ekipe iz Superlige potrebno je da se izvrše temeljni radovi na unapređenju infrastrukture, instalacija, svlačionica, dela tribina, prostora za medije, medicinskog bloka, i drugih prostorija. Dok se ti radovi ne završe, naš klub će privremeno igrati utakmice van Karaburme“, stoji u saopštenju kluba.

Foto: Nova.rs

Međutim, čudi činjenica da, kako se može videti u bazi “Check point”, do sada nije napravljen nijedan korak ka građevinskoj dozvoli, a to znači da nije predat ni zahtev za lokacijske uslove, koji je inače prva stepenica u svakom projektu.

Šta je do sada preduzeto, pokušali smo da saznamo u samom klubu OFK Beograd, što telefonski, što putem mejla. Međutim, naša pitanja ostala su bez odgovora.

Kontaktirali smo i članove Upravnog odbora kluba – potpredsednike Stefana Babovića i Kostadina Terzića, ali su i oni ostali nemi na naše pozive.

Inače, nije poznato ko bi mogao da finansira rekonstrukciju stadiona OFK Beograda, budući da je taj klub bez prekida u blokadi od aprila 2019, odnosno već 1.828 dana. Iako je završio 2023. u plusu za oko dva milliona evra, prema podacima NBS ukupan iznos blokade na dan 24. april je 200.904.831 dinar ili oko 1,7 miliona evra.

Stadion vlasništvo grada, zemlja i od privatnika

Kako se može videti u Katastru nepokretnosti, sam stadion je u vlasništvu grada Beograda, dok je ogromna parcela na kojoj se nalazi u većinskom vlasništvu Grada. Vlasnici parcele su delom i država Srbije, kao i privatno lice Dragoljub Cicmil, dok preduzeće za proizvodnju, trgovinu i usluge export-import ”Stevčević co” ima pravo zakupa građevinskog zemljišta na 99 godina.

Foto: Nova.rs

Dragoljub Cicmil, koji je poseduje mali deo parcele na kojoj je Omladinski stadion, vlasnik je samostalne ugostiteljske radnje Košuta. U njegovom posedu je preduzeće “MCD Romantičar”, a neka su bila i još najmanje tri firme koje više nisu aktivne: “Romantičari doo”, “MCD star catering” i “Večiti mladoženja”.

Terzić najavio novi stadion, ali nije rekao gde

Konkrentno, Konstadin Terzić, sin predsednika FSS Zvezdana Terzića, najavio je još prošlog juna uspon kluba sa Karaburme.

“Napravili smo petogodišnji plan gde vidimo OFK Beograd u evropskim takmičenjima i na novom modernom stadionu. Korak po korak idemo prema cilju”, rekao je tada mlađi Terzić.

Mada su mnogi i tada i sada pod novim modernim stadionom podrazumevali zdanje na Karaburmi, s obzirom da sam Terzić nije precizirao, u svetlu najnovije selidbe, to bi mogao da bude i sportski objekat u Zaječaru, nekih 250 kilometara južno od Beograda.

Otvaranje stadiona u Zaječaru Foto: FOTO TANJUG/ NEMANJA JOVANOVIĆ

Za ovaj stadion, koji je otvoren u novembru prošle godine, izdvojene su ogromne sume novca za lokalne srpske standarde – čak 28,5 miliona evra, a na njemu igra nižerazredni Timok.

Iako je njegova gradnja bila skupocena, do javnosti su vrlo brzo stigle informacije da je na tom kompleksu došlo do problema. Uglješa Đuričković, odbornik Grupe građana “Zaokret” u zaječarskoj skupštini objavio je da je došlo do oštećenja u jednom delu zbog problema sa vodovodnom instalacijom, a pojavili su se i nezvanični navodi da je pričinjena šteta od 300.000 evra. To su, međutim, demantovali iz preduzeća FSS stadioni D.O.O.

Bonus video

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare