U proteklih šest godina kineska kompanija "Mint" (Minth Automotive Europe), koja se bavi proizvodnjom delova za motorna vozila, uložila je u fabrike u Loznici i Šapcu oko milijardu evra. Ipak, čini se da kineskom investitoru ponestaje sredstava, s obzirom na to da, kako tvrde radnici fabrike u Šapcu, sada od njih traži da vrate novac od prekovremenog rada koji im je redovno isplaćen prethodnog meseca.
Zaposleni u fabrici „Mint“ (Minth Automotive SRBIJA) u Šapcu, koja se bavi proizvodnjom delova za motorna vozila, obratili su se redakciji našeg portala jer su, kako navode, ogorčeni na upravu firme zato što im traži da vrate deo poslednje plate koju su primili, a koja se odnosi na prekovremeni rad.
Oni su, navodi jedna od radnica za Nova.rs, imali dosta prekovremenih sati koji su im redovno isplaćivani, međutim sada im je rečeno da moraju da vrate taj deo. Nekima od njih prekovremeni sati iznosili su i do 50.000 dinara.
„Pošto kineski radnici rade 12 sati dnevno, pitali su i nas da li bismo i mi želeli tako, kako bismo više zaradili. Znači, nije moranje, samo ko hoće i može. Ako radimo ceo mesec sa jednim ili dva slobodna dana, možemo da izvučemo platu i do 150.000 dinara. To je enormno veliki rad za tako male novce, verujte mi“, priča naša sagovornica, naglašavajući da ih niko ne tera da toliko rade.
Napominje da je od juna, kada su počeli da rade po ovom modelu 12 sati, redovno isplaćivani za prekovremene sate. Tako je bilo i sa poslednjom platom.
„Rečeno nam je da nećemo biti isplaćeni za prekovremene sate, iz ne znam kog razloga. Međutim, sistem je sam odradio obračun kao i prethodnih meseci, tako da smo mi dobili platu koja nam i sleduje – osnovna plata plus prekovremeni sati. I sad nam traže da te pare vratimo. Da li to ima smisla? Ja moram da vratim blizu 18.000 dinara koje sam ja lično zaradila“, kaže uplakana radnica.
Kaže da su svi radnici očajni jer nemaju kome da se obrate.
„Ceo Šabac je pod upravom Srpske napredne stranke, kome da se obratimo? Inspekciji rada? Ma, kakvi. Gradonačelnik je prošle nedelje dolazio u fabriku, šepuri se kao paun u hali. Apsolutno nemamo nikakvu zaštitu. Ovo je strašno. Došli su Kinezi u Srbiju da budmeo njihovi robovi. Nas niko ne tera da radimo tamo, ali nemamo gde, verujte“.
Ona pune dve godine radi u ovoj firmi, s tim što je u počektu radila u pogonu u Loznici.
„Putovala sam na posao u Loznicu do maja prošle godine, mučila se, a onda su nas prebacili. Čuli smo da vlansik ‘Minta’ ima 40 odsto udela u Rio Tintu. Ja nisam stručna niti obrazovana, ali vas molim da istražite i pomognete nam, zaista nije u redu da se ponaša prema nama kao prema robovima“, poručuje ona.
Radnica kaže da je ovo što im se dešava čista prevara i da se ne bi bunili, da im je Uprava rekla da im prekovremeni neće biti isplaćeni.
„Mi smo namagarčeni, namagarčeni. Ja se osećam kao magarac. Radili smo, lomili kičmu dižući tešku mašinu na paletu. Svaka kost me boli, nisam u cvetu mladosti, ali moram da radim. Kako da preživim?“, pita se ona.
Naša sagovornica nije jedina koja mora da vrati novac koji je sopstvenim rukama zaradila. Svih hiljadu radnika, a ustvari ih ima i više, u istoj su situaciji.
Još jedna radnica čije ime i prezime su poznati našoj redakciji, mora da vrati čak 54.000 dinara. Poručuje da joj je skočio pritisak od svega i da će tužiti firmu, iako pretpostavlja da će izgubiti slučaj.
„Ne mogu da se žalim na uslove rade. Nisu loši. Imamo i grejanje, radimo osam sati dnevno i zaista je plata redovna. Ali čekajte, ako nas pitate da li hoćemo da radimo prekovremeo i mi kažemo da hoćemo i odradimo ceo mesec prekovremeno i sad nećete da nam platite? Zapravo, platili su nam, ali će ih oduzeti od naredne plate pola, pa od sledeće još pola. Pritisak mi je skočio, tresem se kao prut danima. Sram ih bilo, sram bilo i naše opštinare koji ništa ne preduzimaju povodom naše zaptite“, ističe ona.
Dodaje da im je poslodavac često zakidao prekovremene sate, zbog čega moraju sami da ih zapisuju.
„Dešavalo se, da, zato oni znaju da mi sada sve zapisujemo. A sve ostalo je korektno. Možemo u ve-ce kad god želimo, ne moramo da trpimo. Imamo i pauzu. Mnogo su gori naši ljudi koji su u firmi na položajima nego Kinezi. Zaista. To se pokazalo više puta“, zaključuje ova radnica.
Redakcija portala Nova.rs uputila je pitanja na zvaničan mejl firme „Minth automative“ povodom navoda njenih zaposlenih, ali do objavljivanja ovog teksta nismo dobili odgovore.
Inače, investicija Minth Automotive Europe jedna je od većih investicija u Srbiji i najveća investicija u Loznici.Svečanom otvaranju fabrike u Loznici prisustvovao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Predstavnici kompanije Mint u Srbiji imaju dve fabrike – u Loznici i Šapcu, a u Šapcu se gradi još jedna. Najavili su izgradnju još jedne fabrike u Loznici.
BONUS VIDEO: Radnici ponovo pokušali radove na Starom Savskom mostu