Nakon protestne vožnje kojom su izrazili svoje nezadovoljstvo ponuđenom cenom i izneli svoje predloge, malinarima se, kako za Nova.rs kaže jedan od njih Mileta Polčević, niko nije obratio, ni resorno ministarstvo ni hladnjačari. Zato su se odlučili na novi korak - dvočasovnu blokadu saobraćaja na požeškoj magistralnoj petlji.
„Na novi korak se odlučuju nezadovoljni proizvođači maline širom Srbije. Toliko ljudi je nezadovoljno da to prevazilazi granice našeg udruženja, a naravno da u svemu tome učestvujemo. Niko posle protesne vožnje nije reagovao. Oni misle da smo mi besni, a ne poniženi njihovim uslovima. Zato ćemo blokirati požešku magistralnu petlju na dva sata. Ukoliko i posle toga ne bude došlo do promene otkupne cene i ispunjenja naših zahteva, blokade će biti konstantne“, kaže za naš portal Pilčević.
Blokada puteva nisu sve što malinari najavljuju. Pilčević kaže dje sledeći korak obustava ovogodišnje berbe.
„Imajući u vidu da berba polako počinje, odustaćemo od berbe, ja svoju malinu neću prodavati. Ima načina da je zamrznemo, da pravimo hladno ceđene sokove ili neke druge proizvode. Ja tvrdim da moju malinu neću brati ukoliko cena bude 250 dinara. Prema infpormacijama kojima raspolažemo, proizvođači će masovno odustajati od berbe, a onda i od proizvodnje maline“, kazao nam je Pilčević.
Nova rs.je komentar potražila i na drugoj strani, odnosno među hladnjačarima, koji su u Ministarstvu poljoprivrede 31.maja ponudili otkupnu cenu od 250 dinara. Pozvali smo jednog od najvećih otkupljivača maline u Srbiji, Rada Ljubojevića, vlasnoka firme „Sirogojno kompany“. Na postavljena pitanja: Kako se došlo do ponuđene otkupne cene od 250 dinara za kg maline? Šta misli o protestima malinara i najavljeni, blokadama puteva? Da li zna da malinari najavljuju obustavu berbe i ukidanje proizvodnj i šta će se desiti u tom slučaju sa malinarstvom u Srbiji?
Ljubojević nije želeo da u javnost iznosi odgovore na postavljena pitanja pa je prekinuo telefonsku vezu. Voljan da sa nama razgovara bio je Milan Stanić, vlasnik firme DOO „Stanić“ Arilje koji je, kako kaže, otkupljivač ali i proizvođač maline.
„Jako je teško stanje što se tiče izvoza. Prošle godine su cene, zbog rata u Rusiji i Ukrajini nešto pale. Ukrajina je imala dosta niske otkupne cene, pa se to odrazilo i na Srbiju. Cene u industriji su se kretale od 1,5 do maksimum 2,5 evra. Mi smo kao firma prošle godine jedini izašli sa cenom od 240 dinara, nadajući se da ćemo pomoći proizvođačima, jer smo i mi proizvođači maline i hladnjačari. Međutim, takve cene nije bilo moguće postići na tržištu“, kaže za Nova.rs Stanić.
Na pitanje da li je moguće izaći u susret proizvođačima da cena bude 350 dinara +pdv, Stanić tvrdi da to sada nije realno jer prosečna izvozna cena u prvoj polovini godine nije dostigla taj iznos. Stanića smo još pitali, imajući u vidi da se bavi i proizvodnjom maline, da li je, u ovim okolnostima, isplativo proizvoditi malinu?
„Iskreno, mislimo da ima dobiti u zavisnosti koliko se angažuju sezonski radnici, a zavisi i od prinosa. Imajući u vidu podatke koje je dao institut, mislim da je teško isplativa proizvodnja ispod 10 tona prinosa, pa se možda mora pribegavati nekim novim sortama i tehničke opremljenosti kako bi prinos bio što bolji. Pošto je najveći broj malih parcela, moguće da se i to nešto isplati ukoliko radove na parceli i berbu obavljaju članovi domaćinstva, bez angažovanja radnika. Svakako je i to rad koji se mora vrednovati, ali je trenutno tako. Mi smo, možda jedini, dali ponudu da početna cena bude 250 dinara i da se prate izvozne cene uz pomoć države i Uprave carina, da damo raspodelu od 60% proizvođačima ako prosečne izvozne cene budu veće. Ako dobijemo bolje izvozne cene, to će biti dobro i za jednu i za drugu stranu“, objasnio nam je Stanić.
Stanića smo još pitali, imajući u vidu da je u obe pozicije, proizvodnje i otkupa, da li je isplativije biti proizvođač ili hladnjačar i šta će biti ako proizvođači odustanu od berbe pa i od proizvodnje?
„Iskreno, nama je bilo isplativije biti proizvođač pa i po prošlogodišnjoj ceni od 240 dinara, ali ne manje od toga. Šta ćemo i ako proizvođači odustanu od berbe i proizvodnje, mi ne možemo protiv trišta, nažalost. Zaista bih voleo i bio najsrećniji da može da se izađe sa traženom cenom, ali za sada nema uslova za to“, zaključio je Stanić.
Nezadovoljni proizvođači maline, za nedelju 09.jun, najavljuje dvočasovnu blokadu saobraćaja na požeškoj petlji u Požegi. Pozivaju sve nezadovoljne proizvođače malina i sva udruženja šrom Srbije da im se pridruže i okupe na stadionu u Arilju u nedelju u 12 časova, da izraze svoje veliko nezadovoljstvo ponuđenom otkupnom cenom maline od 250 dinara.
Odatle će protesnom vožnjom krenuti u Požegu gde će blokirati saobraćajnu petlju na magistralnom putu. Ukoliko niko njihove zahteve i molbe ne uzme u obzir da otkupna cena za kilogram maline bude 350 dinara +pdv, najavljuju totalnu blokadu puteva i obustavljanje berbe maline. Malinari potršku traže i od svih preduzetnika iz regiona jer će, kako kažu, svi osetiti posledice pljačke proizvođača maline.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare