Foto: Vesna Lalić

Domaći privrednici očekuju finansijsku pomoć države kako bi zadržali sve radnike, predlažu otpis i reprogram obaveza, subvencionisanje plata.

„Francuska je odlučila da pokrije 80 odsto troškova ugostiteljima za plate, Italija i Bugarska 60 odsto, Slovenija 40 odsto – to je iskustvo drugih zemalja i mi očekujemo od Vlade Srbije da ponudi konkretnije mere za pomoć firmama i zaposlenima, da bi prevazišli posledice pandemije“, kaže za Nova.rs Georgi Genov, predsednik Udruženja hotelijera i restoratera Srbije (HORES).

Genov je tako reagovao na apel upućen posle sednice Socijalno-ekonomskog saveta da se tokom vanrednog stanja ne otpuštaju radnici, i da im se ne smanjuju zarade.

Hotelijeri i ugostitelji, uz sektor transporta i logistike, spadaju u delove privrede gde se najjače osećaju posledice pandemije, i čije poslovne aktivnosti su praktično stale ili se radi u otežanim uslovima.

Još nije poznato na koje konkretne vidove pomoći domaći privrednici mogu da računaju.

Ministar finansija Siniša Mali je, gostujući na TV Prva, najavio da će Narodna banka Srbije „izaći sa predlogom moratorijuma za plaćanje kredita u periodu od 90 dana“, što bi bio svojevrsni drugi set mera, posle smanjenja referentne kamatne stope i odluke da se 24 milijarde dinara iz budžeta prelije u javne investicije, uz dodatnu pomoć od po 4.000 dinara penzionerima.

Jedan od privrednika sa kojima smo razgovarali, međutim, podseća da Narodna banka može samo da preporuči odlaganje naplate, a da o tome da li će nastupiti pauza u otplati rata kredita suštinski odlučuju centrale poslovnih banaka koje se nalaze u Italiji, Mađarskoj, Austriji.

„Ključna mera podrške za našu privredu bio bi otpis potraživanja ili odlaganje plaćanja poreskih obaveza uz kasniji reprogram bez uračunavanja kamate“, kaže naš sagovornik, koji nije hteo da ga imenujemo, i podseća da je juče već naplaćen PDV, najizdašniji poreski prihod našeg budžeta, te da bi se država odrekla samo prihoda koji bi nastali tokom vanrednog stanja.

Prema njegovim rečima, veliko olakšanje za njega i njegove kolege bila bi odluka Vlade da subvencioniše zarade tokom vanrendog stanja.

Organizacija NALED, koja okuplja privrednike i predstavnike lokalnih samouprava, predlaže privremeno smanjenje poreza i doprinosa na zarade za preduzetnike, male i mikro firme, kao i za kompanije koje posluju u sektorima najugroženijim pandemijom koronavirusa.

NALED takođe predlaže da se, uz podršku iz budžeta Srbije, obezbedi pristup beskamatnim ili povoljnijim kreditima za likvidnost.

Predsednik Ujedinjenih granskih sindikata Nezavisnost Zoran Stojiljković je na sednici Socijalno-ekonomskog saveta predložio i stvaranje kompenzacionog fonda, po uzoru na druge evropske zemlje, koji bi služio da ublaži finansijske posledice smanjenja poslovnih aktivnosti kompanija i, posledično, potrebe za angažovanjem radnika.

Dok se čeka da Vlada Srbije osmisli paket mera podrške privredi i zaposlenima, druge države već su rezervisale budžetska sredstva za konkretne mere: Danska će pokriti 75 odsto zarade radnicima u privatnim kompanijama ukoliko se obavežu da neće otpuštati radnike, Austrija je „rezervisala“ 4 milijarde evra za pomoć privredi dok Francuska priprema „krizni fond“ vredan između 30 i 40 milijardi evra kao podršku kompanijama.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram