.

Grupa koja je trebalo da pregovara o minimalnoj ceni rada najverovatnije se neće sastajati pre avgusta jer je došlo do razmimoilaženja u stavovima sindikata i Ministarstva finansija.

Sindikati su tražili da se minimalac poveća već u ovoj godini zbog visoke inflacije, dok su predstavnici ministarstva izneli statističke podatke na osnovu kojih je zaključeno da može da se pregovara samo o minimalcu za sledeću godinu.

Predstavnik Unije poslodavaca Srbije (UPS) Nebojša Atanacković koji je takođe učestvovao u pregovorima prošle nedelje, kaže da su sindikati tražili da se minimalna zarada izjednači sa minimalnom potrošačkom korpom koja trenutno iznosi 50.000 dinara.

“Međutim, to povećanje bi onda iznosilo 25 odsto, i ne bi samo uticalo na najmanje zarade već i na one koje su bile tu blizu, koje su na primer iznosile 48.000, one bi trebalo da budu nakon povećanja minimalca onda 58.000 dinara. To bi bio suviše veliki udarac na ukupnu ekonomiju. Iz ministarstva su rekli da mi kao Unija poslodavaca možemo da dogovorimo povećanje minimalne cene rada, ali da ćemo onda biti odgovorni ukoliko dođe do ekonomskih poremećaja”, ističe Atanacković za Biznis.rs.

On dodaje da za sada sve miruje i da se očekuju novi pregovori u avgustu, ali o ceni rada u 2024. godini.

“Minimalac bi mogao da bude naredne godine i 50.000 dinara. Država je do sada davala predloge i izračunavala koliko može da poveća mimimalnu cenu rada jer je ona najveći poslodavac. Oni su u proseku poslednjih godina povećavali za 10 odsto, a mi smo izračunavali prema parametrima kao što su inflacija i rast BDP-a. Međutim ove godine inflacija je bila neočekivano velika, mi čekamo da li možemo u to da se uklopimo kao pretežno privatna privreda”, navodi Nebojša Atanacković.

Potpredsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije Duško Vuković smatra da je odlaganje početka pregovaranja o minimalnoj zaradi samo kupovina vremena, i da je već od 1. jula mogla da se isplaćuje veća minimalna zarada.

“Pregovori su obesmišljeni stavovima predstavnika ministarstva kao i podrškom Unije poslodavaca, jer se spore oko nečega što je realno koštanje života. Mi vidimo koliko je život skup jer su poskupeli i energenti, hrana, a rad ostao jeftin. I dalje se u pregovorima vodimo podacima da je dovoljno 1.000 dinara mesečno za odeću i obuću. Ne znam ko može da potroši 100 evra godišnje za garderobu. Parametri su obesmišljeni prema minimalnoj potrošačkoj korpi, i to bi trebalo da napustimo i u pregovorima”, kaže Vuković.

PROČITAJTE JOŠ

On naglašava da neko ko je primao minimalnu zaradu u prva četiri meseca 2023. godine, imao je troškove za 43.000 veće od svoje plate.

“Ministarstvo u ovoj 2023. godini opravdava realnost, a zna se da je onaj ko prima minimalnu zaradu u gubitku ove godine 1.000 evra. Hrana je u proseku od 25 pa i do 100 odsto poskupela. U zakonu o radu stoji da ukoliko rastu osnovni parametri za zadovoljavanje osnovnih socijalno-ekonomskih potreba minimalna cena rada mora da se poveća”, zaključuje potpredsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije Duško Vuković.

BONUS VIDEO Ana Brnabić i potrošnja minimalca za nekoliko dana…

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar