Namirnice koje su u marketima lažne Foto: Kathleen Finlay / ImageSource / Profimedia

Bilo da pazimo na zdravlje ili novčanik, neke vrste namirnica nikada ne bi trebalo da kupujemo u supermarketima. Ogromne količine šećera, štetnih masti, soli i aditiva na duge staue stvaraju rizik od dijabetesa, bolesti srca i krvnih sudova, kao i brojnih hroničnih bolesti.

Osim toga, kad se jednom navučemo na hranu punu pojačivača okusa, teško je vratiti se na staro, odnosno prirodno i zdravo. U moru nezdrave hrane koja mami s polica supermarketa ipak postoje loše i gore varijante, prenosi Danas.

Punkufer je izdvojio neke vrste namirnica koju biste slobodno mogli da preskočie, ako želite da živite zdravo.

Rafinisane žitarice

Iako se reklamiraju kao zdrave, mnoge vrste žitarica sadrže puno šećera i malo vlakana, što može dovesti do naglih promena nivoa šećera u krvi i prekomerne telesne težine. Problem nastaje kada nasjdnemo na trikove proizvođača i pomislimo da radimo nešto dobro za sebe ako izaberemo takvu hranu za doručak.

Rafinisane žitarice, pahiljice i kupovni musliji koji se često jedu za doručak najčešće su visokoprerađena i najbolje ih je izbjgavati. Ako želite da budete sigurni u kvalitet hrane koju konzumirate, najbolje je izabrati neprerađene ili malo prerađene pahuljice, poput, na primer, ovsenih, bez dodataka, pa ubaciti semenke, voće, začine i druge dodatke po želji, savetuje Punkufer.

Kocke za supu

Kupovne kocke za supe često sadrže sulude količine soli, aditive, konzervanse, pojačivače okusa (poput natrijumovih glutamata) i veštačke arome. Kod domaće supe vi birate sveže i zdrave sastojke bez nepotrebnih hemikalija. Stoga bolje preskočite kocke i supe iz kesice ili barem dajte prednost onima koji sadrže manje soli i „hemije“.

Lažni sir

Lažni sirevi ukusom i teksturom podsećaju na pravi, ali ako zavirimo u sastav takvih veštačkih proizvoda, neretko ćemo pronaći brojne nezdrave sastojke. Osim nedefinisane masnoće, skroba, boja i aroma, u takvim proizvodima se nađu i razne druge hemikalije koje dugoročno mogu naštetiti zdravlju. Na primer, E407 (karagenan), E412 (guar guma) i E417 (tara guma) mogu izazvati tegobe s probavom, pa čak i ozbiljnije bolesti.

PROČITAJTE JOŠ

Pokazatelj nekvalitetnog sira najčešće je povoljna cena, ali najviše se saznaje čitanjem deklaracije i sitnijih slova na ambalaži. Prirodni sir najčešće ima kratak spisak sastojaka. Kako biste bili sigurni da ste odabrali sir u kojem zaista ima sira, obvezno treba pročitati deklaraciju na proizvodu. Budite posebno sumnjičavi prema siru koji se prodaje u listićima. Kada kupujete sir, uvek je bolje dati prednost siru u komadu – prethodno isečeni sir takođe često sadrži nezdrave dodatke, a dobro je biti sumnjičav i prema siru koji je označen kao „sir za picu“.

Mleveno meso

Kao zvezda sarmi i punjenih paprika, bolonjeze sosa, faširanih šnicli i roštilja, mleveno meso idealan je sastojak za pripremu brzih i ukusnih jela, ali pod uslovom da znate šta kupujete. Kupovina već pakovanog mlevenog mesa nikako se ne preporučuje jer ne možete da budete sigurni kada su, a niti koji su delovi mesa mleveni. Istraživanje objavljeno pre koju godinu pokazalo je da je svako peto pakovano mleveno meso lošeg kvaliteta, odnosno deklaracija ne odgovara proizvodu.

Najbolje je kupovati sveže mleveno meso, što znači da bi trebalo da izaberete komad(e) mesa koji želite i zatražite od mesara da vam ga samelje. Tako ćete biti najsigurniji da ste kupili dobro meso. Obratite pažnju na boju mesa. Sveža, sirova mlevena junetina trebala bi da bude crvena, a boju mogu pokvariti pogrešna temperatura kojoj je bila izložena, svetlost, rast mikroba i izloženost kiseoniku. Loš miris koji se lako prepoznaje takođe ne treba ignorisati. Lepljiva ili sluzava tekstura – bilo kuvanog ili sirovog mesa, može ukazati na štetne bakterije.

Pavlaka za kuvanje

Pavlaka za kuvanje razvodnjena je verzija prave, bogate pavlake, koja sadrži nepotrebne masti, ali i raznorazne aditive. Pavlaka za kuvanje sosovima ne daje naročito upečatljiv ukus, a ako je dodate previše, može umanjiti ukus drugih sastojaka. U receptima za sosove zamenite punomasnim mlekom uz dodatak butera. U nekim jelima poslužiće i grčki jogurt ili maskarpone.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare