Foto: Amir Hamzagić/Nova.rs, Expo/Promo

Bankari su već imali nekoliko sastanaka oko dogovora sa Narodnom bankom Srbije (NBS) u vezi najavljenih kredita za mlade, a postoji jedna tačka oko koje ekonomisti još uvek ne mogu da se dogovore, nezvanično saznaje Nova ekonomija. U pitanju je i glavna tačka novog državnog programa – učešće od samo jedan odsto.

„Učešće od 20 odsto je nešto što je svuda u svetu normalno, pa tako i kod nas. Dogovorili smo se oko subvencionisanja kamata i to će država pokriti, ali još uvek ne možemo da se dogovorimo oko iznosa učešća, ali se nadam i tom dogovoru u narenim danima,“ kaže za Novu Ekonomiju iskusan bankar iz Beograda. Prema njegovim rečima, za sve garantuje država, a ostaje jedino pitanje odakle će se novac u budžetu naći za ovaj izdatak.

Kako je najavio predsednik Aleksandar Vučić u nedavnom pokušaju da smiri studente koji blokiraju fakultete u zemlji, učeće treba da bude na nižem nivou, a u pokušaju da sanira situaciju predsednik je pribegao i cenjkanju. Tako je 2.500 evra, koliko je najavio jednog dana, učešće za stan za mlade pasti na 1.000 evra narednog dana, a onda i na 750 evra, za stan od 75 kvadrata, piše Nova ekonomija.

Ministar finansija Siniša Mali izjavio je da su u dogovoru sa bankama došli do toga da učešće bude jedan odsto.

„Dakle 100.000 evra stan, učešće 1.000 evra. Vi za 1.000 evra ulazite u stan i dobijate kredit. Uvek je bio problem kamatna stopa. Upravo zbog toga što je garantna šema u pitanju, kamata će biti 3,5 odsto“, kaže Mali.

Mladi nisu odgovorili na ovu ponudu vlasti, jer se njihovi zahtevi sa blokada odnose na smrt 15 osoba koje su stradale kada se nadstrešnica na Železničkoj stanici u Novom Sadu obrušila. Studenti traže transparentnu istragu i vrše pritisak na vlast da bi se uhapsili odgovorni.

Kada se pogleda budžet koji je u ovoj godini prošao i rebalans, mesta za davanja iz državne kase reklo bi se da i nema. Već je iz drugih projekata i resora zahvaćeno da bi se pokrili troškovi za javne radove za EXPO 2027. Stradali su, za sada, izgradnja metroa i budžet Vojvodine. Nedavno su takođe propali pregovori sa obrazovanjem jer predstavnici vlasti nisu želeli da povećaju plate koliko su predstavnici ovog sektora i tražili. Takođe, neke grane i sektori u Srbiji, kao na primer poljoprivrednici, godinama muče muku da naplate subvencije od države, pa će se videti koliko će vlasti biti ažurne kada su isplate bankarskom sektoru u pitanju.

BONUS VIDEO:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare