Foto:shutterstock; N1; Tasnjug/Miloš Milivojevič; Tanjug/Zoran Žestić

Srbija se juče zadužila za 1,75 milijardi dolara prodajući na međunarodnom tržištu dve emisije evroobveznica. Dobra vest je da interesovanje za srpskim obevznicama jeste bilo veće nego ranije. Loša vest je - Srbija se tom prodajom zapravo zadužila kako bi mogla da vrati stare kredite koji su sada došli na naplatu i to sa većom kamatom. Ekonomsku pobedu i istorijski uspeh Srbije, kako je to predstavio ministar finansija Siniša Mali, ipak će udariti po džepu građane Srbije.

Ekonomista Goran Radosavljević ističe da se on na mestu ministra finansija, Siniše Malog, ne bi hvalio  zaduženjem koje je dve milijarde.

„Pogotovo ako znamo da se ove pare koriste u političke svrhe. Srbija je u prethodne 2-3 godine potrošila milijarde bacajući pare iz helikoptera. Onda će sada građani Srbije morati da plaćaju visoke kamate, kako bi se ti dugovi vraćali i refinansirali“, kaže Radosavljević.

Dodaje da je dobro što smo uopšte mogli da izđemo na međunarodno tržište i da se zadužimo, imajući u vidu globalne okolnosti.

„Kamata koju sada plaćamo je duplo, u nekim slučajevima i tri puta veća, nego kod prethodnih zaduživanja“, isitče sagovornik Nove.

Ministar finansija Siniša Mali rekao je da je država emitovala evroobveznice denominovane u dolarima sa rokom od pet i deset godina, pri čemu je prikupljeno 1,75 milijaradi dolara, uz, kako tvrdi, najveće interesovanje investitora za srpske obveznice u istoriji.

Siniša Mali je ocenio da je Srbija postigla ogroman uspeh, jer su investitori pokazali veliko interesovanje za kupovinu srpskih državnih hartija od vrednosti, te da je tražnja bila čak šest puta veća od ponude, saopštilo je Ministarstvo finansija.

Ekonomista Mihailo Gajić navodi da je zaduživanje neophodno, kako bi se pokrio deficit.

„Nama je problem što nam dolazi mnogo kredita na naplatu. Zadužujemo se novim kreditima, kako bi ono što dolazi na naplatu moglo da se pokrije. Srbija takvu praksu primenjuje poslednjih x godina“, kaže Gajić.

Gajić navodi i da interesovanje za srpske obveznice bilo veće.

„Jedan od razloga je to što je potpisan ugovor sa MMF, koji garantuje nekakvu smislenu ekonomsku politiku. Ponudili smo i više kamatne stope“, navodi sagovornik Nova.rs.

PROČITAJTE JOŠ

Dodaje i da će Srbija sada plaćati veću kamatu, nego što je to bio slučaj sa prethodnim kreditima.

Narodna banka Srbije u svom saopštenju navela je da je veliko interesovanje za srpskim obveznicama predstavlja poverenje međunarodnih investitora „u dugoročno zdrave i održive ekonomske pokazatelje naše zemlje“.

Ova izuzetno visoka tražnja investitora je, kako ocenjuje NBS, preko šest puta veća od nominalne vrednosti prodatih evroobveznica, pri čemu je interesovanje pokazalo oko 500 investitora iz celog sveta (SAD, Velike Britanije, Evrope i Azije).

Nikezić: Novo zaduživanje nije uspeh 

Uspeh za Srbiju bio bi vraćanje duga, a ne novo zaduženje, ocenio je danas potpredsednik Stranke slobode i pravde (SSP) Dušan Nikezić, reagujući na jutrošnju izjavu ministra finansija Siniše Malog da je kupovina 1,75 milijardi dolara na tržištu kapitala veliki uspeh za zemlju i za sve građane Srbije.

Nikezić je u otvorenom pismu Siniši Malom naglasio da je tom „skandaloznom izjavom“ samo potvrdio „katastrofalno stanje“ u srpskim javnim finansijama, zbog kojeg je zemlju zadužio više od pet milijardi evra samo u poslednja četiri meseca.

„Sve što radite i gradite, plaćate isključivo iz zaduženja. Za deset godina ste zadužili zemlju 20 milijardi evra, pa će u ovoj godini javni dug preći 35 milijardi evra, a svako domaćinstvo u Srbiji dugovaće 15.000 evra“, istakao je Nikezić.

Prema njegovim rečima, samo za kamate će Srbija ove godine platiti 1,22 milijarde evra, gotovo isto koliko i sva socijalna davanja države: za decu, porodilje, učenike, studente, za nezaposlene, za raseljene, za siromašne, za borce i invalide… „Konačno, to je i razlog što se Srbija, od 51 evropske države, nalazi u neslavnom društvu Azerbejdžana, Jermenije, Moldavije i Severne Makedonije, zemalja koje su zbog finansijskih problema bile prinuđene na aranžman sa MMF“, naglasio je Nikezi i poručio Malom da prekine da obmanjuje narod da zaduživanje zemlje predstavlja bilo kakav uspeh.

BONUS VIDEO: Ko sve kreće u lov na zlato, kalcit i druge minerale u Srbiji

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar