Nemačka - obećana zemlja za naše građane godinama unazad ne silazi sa liste zemalja u koju Srbi najviše idu. Ipak, da je breme inflacije sve teže pokazuje i oglas iz jedne fejsbuk grupe u kojoj žena iz Srbije moli za pomoć. Supruga i majka troje dece više, kako kaže, ne može da svakog dana mesi hleb i izdrži cene hrane, pa je odlučila da potraži pomoć i što pre se sa porodicom odseli.
Naime, fejsbuk grupa „Srbi u Nemačkoj“ namenjena je za razmenu korisnih informacija kako među ljudima koji tamo žive, tako i međi onima koji tek treba da se dosele u zemlju.
U moru pitanja o vizama, pasošima i boravišnoj dozvoli, izdvojila se jedna objava.
Jedna od korisnica ove grupe, iskoristila je opciju da objavljuje kao anonimni član i napisala da ona i njen suprug sa decom više ne mogu da ostanu u Srbiji, jer su cene neizdržive.
„Pozdrav svima, Majka sam troje dece. Moj muž i ja želimo da se selimo u Nemačku jer ne možemo ovde da izdržimo cene hrane. Da li postoji način da odemo svi zajedno? A ne da se razdvajamo. Oboje znamo engleski, ali nemamo nikakvu posebnu profesiju, Ja više ne mogu da mesim hleb, ovde postaje užasno. Nemamo za hranu i osnovne stvari“, glasio je ovaj oglas.
Komentari ispod objave mahom su bili obeshrabrujući, malo je bilo onih koji su pomogli.
„Nije vam ni ovde med i mleko…cene su isto otišle u nebo,satnice su male za pridoslice,ako su vam deca mala cekat ćete dugo mesto u vrtiću,kirije nisu male“, glasio je jedan od komentara.
Nemačka će olakšati proceduru za rad mlađima od 35 godina koji imaju osnovno znanje nemačkog jezika i diplomu, a ta mera koju je vlada ove zemlje najavila još početkom prošle godine trebalo bi da zaživi do kraja ove. Procene su da u Nemačkoj ima više od 1,7 miliona otvorenih radnih mesta za koja ne mogu da se nađu radnici iz Nemačke.
Radnicima iz Srbije Nemačka je oduvek bila prvi izbor, a prema ranijim podacima Infostuda najviše ponuda za posao u inostranstvu u periodu od 2013. do 2020. dolazilo je iz Nemačke, a tek potom iz zemalja u regionu Hrvatske, Crne Gore i Slovenije.
Poslova za građane Srbije je tada bilo za one koji imaju diplome iz oblasti mašinstva, građevine i informacionih tehnologija, ali i elektrotehnike, ugostiteljstvo, priprema hrane, zdravstva i transporta.
I dok EU radi na privlačenju stranih radnika Srbija nije mnogo odmakla u pokušaju da sačuva radnu snagu. A nije da nije bilo najava da će to da uradi.
BONUS VIDEO: Šta Nemačka očekuje od Srbije? – gost Anke Konrad
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare