Narodna banka Srbije (NBS) saopštila je danas da je prema preliminarnoj proceni Republičkog zavoda za statistiku (RZS) realni međugodišnji rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) u trećem tromesečju ove godine bio 3,1 odsto.
Kako se navodi, u septembru 2024. u odnosu na isti mesec prethodne godine, industrijska proizvodnja je povećana za 4,6 odsto, kao rezultat rasta aktivnosti u prerađivačkoj industriji (5,7 odsto) i rudarstvu (13,1 odsto), dok je u sektoru energetike usporen pad na 8,1 odsto.
U periodu januar – septembar pve godine, industrijska proizvodnja je ostvarila međugodišnji rast od 2,8 odsto i on je vođen rastom prerađivačke industrije (4,4 odsto) i rudarstva (8,4 odsto), dok je u sektoru energetike smanjena aktivnost ( minus 7,4 odsto međugodišnje).
NBS navodi i da statistički podaci pokazuju da je u okviru prerađivačke industrije, rast zabeležen u 14 od 24 grane, a da je najveći doprinos rastu potekao od proizvodnje računara i elektronskih proizvoda, proizvodnje metalnih proizvoda, kao i proizvodnje hrane i proizvoda od gume i plastike.
S druge strane, najviše je smanjena aktivnost u proizvodnji naftnih derivata, što je posledica kapitalnog remonta u Rafineriji nafte u Pančevu tokom marta i aprila.
Centralna banka navodi i da je promet u trgovini na malo u septembru 2024. realno porastao za 3,1 odsto međugodišnje, dok je u periodu januar-septembar realno bio viši za 6,7 odsto međugodišnje.
Ukupan broj dolazaka turista u septembru niži je za 5,1 odsto međugodišnje, a ukupan broj noćenja turista za 12,2 odsto međugodišnje.
U saopštenju se ističe i da je posmatrano od početka godine, ukupan broj dolazaka turista viši za 5,7 odsto, a broj noćenja turista za 1,5 odsto nego u istom periodu prethodne godine.
Kada je reč o spoljnotrgovinskim kretanjima, NBS navodi da je robni izvoz izražen u evrima u septembru, međugodišnje posmatrano, bio niži za 1,8 odsto, dok je robni uvoz bio viši za sedam odsto.
Dodaje se i da je u periodu januar-septembar 2024, u odnosu na isti period prethodne godine, robni izvoz porastao za 1,4 odsto, a robni uvoz za 5,3 odsto.
***
BONUS VIDEO – Protest protiv uklanjanja Starog mosta i poslednja vožnja tramvajem