Foto: Dragan Mujan/Nova.rs, Shutterstock

Narodna banka Srbije saopštila je povodom Svetskog dana štednje, koji se danas obeležava, da je dinarska štednja stanovništva u oktobru dostigla nivo od oko 175 milijardi dinara, a devizna 15,1 milijardu evra u septembru ove godine.

Kako je saopštila NBS, makroekonomski pokazatelji, poput očuvane finansijske stabilnosti i relativne stabilnosti kursa dinara prema evru, doprineli su da dinarska štednja stanovništva u toku godine poraste za 37 milijardi dinara odnosno 26,8 odsto.

U poslednjih 12 godina štednja stanovništva u domaćoj valuti je porasla gotovo 10 puta, tačnije za 155,9 milijardi dinara, a pozitivne promene ostvarene su i u strukturi dinarske štednje u vidu rasta dugoročnih depozita, koji su povećani sa 1,8 milijardi dinara, koliko su iznosili u septembru 2012. godine, na 32,1 milijardu dinara, u septembru ove godine.

PROČITAJTE JOŠ

U posmatranom periodu, kako se dodaje, devizna štednja je rasla nešto sporijom dinamikom u odnosu na dinarsku štednju – povećana je gotovo 90 odsto, sa 7,9 milijardi evra (septembar 2012. godine) na 15,1 milijardu evra (septembar 2024. godine).

Inflacija u Srbiji je na opadajućoj putanji od aprila prošle godine, a od maja ove godine se kreće unutar ciljnog raspona Narodne banke Srbije (3±1,5 odsto).

U septembru 2024. je iznosila 4,2 odsto međugodišnje, što je dvanaest procentnih poena ispod najvišeg nivoa iz marta 2023. godine.

U uslovima preovlađujućih aprecijacijskih pritisaka, dinar je nastavio stabilno kretanje prema evru i tokom 2024. godine. Narodna banka Srbije je u prvih devet meseci ove godine intervenisala neto kupovinom 1,7 milijardi evra, čime je doprinela rastu deviznih rezervi na rekordan nivo od preko 28 milijardi evra.

Taj nivo deviznih rezervi pokriva više od sedam meseci uvoza roba i usluga, što je više nego dvostruko iznad minimuma predviđenog međunarodnim standardima.

Kako se navodi, svi ekonomski činioci u zemlji, poput održanja stabilnosti domaćeg finansijskog sistema, podizanja izvesnosti poslovanja i poboljšanja uslova života nastoje da povećaju dohodak stanovništva, odnosno potencijal za štednju.

„Sa ekonomskog aspekta, štednja je izuzetno bitna i kao osnov kreditne aktivnosti i potencijala bankarskog sektora, što predstavlja jedan od pokretača investicione aktivnosti i daljeg razvoja ekonomije“, navodi NBS.

BONUS VIDEO Da li ste uspeli da uštedite ove godine?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar