Željko Tomić i Jelena Rančić iz NALED-a saglasilii su se u Danu uživo na N1 televiziji da je u merama pomoći privredi nedostajala targetiranost. Tomić je izjavio da je neophodno da novac dobiju oni koji su u najvećoj krizi, kojima je on najpotrebniji.
Kako je rekla Rančić, kriza izazvana pandemijom prelila se na sve ekonomije u svetu.
„Razmere krize se praktično procenjuju na nivou onih iz 2008. godine, možda će biti čak i veće. EU je omogućila svim zemljama članicama da prekrše pravila o fiskalnom deficitu, zarad pomoći privredi i obezbeđivanja stabilnosti“, kaže ona.
Rančić dodaje da uspešnost ne zavisi samo od veličine paketa, nego i od trajanja krize. Oporavak se, kaže ona, ne očekuje pre sredine 2021. godine.
„To je očekivano u prvom paketu, zbog hitnosti, ali možda je trebalo u drugom paketu mera, bilo je više vremena za analize i donošenje konkretnih sektorskih mera“, kaže ona.
Tomić ističe da je prednost što se brzo reagovalo.
„Što nismo morali da čekamo analize. A nedostatak je što je takva pomoć linearno data i onima kojima nije potrebna, a taj iznos je drastično mogao da poboljša sektore koji su u krizi“, kaže on, dodajući da sredstva kojima raspolaže država „nisu beskonačno velika“.
Mišljenja je da firme kojima nisu bila potrebna sredstva, nije trebalo ni da se prijavljuju. Rančić ističe da je drugi paket mera mnogo manje izdašan u odnosu na prvi.
„I to je očekivano, s obzirom da je prvi paket poprilično velik i da će država morati da uđe u mnogo veći deficit da bi pokrila sve troškove“, kaže ona.
Govoreći o pomoći gradskim hotelima, Tomić kaže da to nije iznenađujuće.
„To je sigurno moglo da se očekuje s obzirom na krizu u kojoj se taj sektor nalazi. Kamo sreće da je ta selektivnost i targetiranost i u startu bila urađena, mislim da bi efekti ove pomoći bili mnogo veći“, kaže on i ističe da su sredstva ograničena.
„Svi ćemo morati da vraćamo ta sredstva i treba svi zajedno da vodimo računa kako ih raspoređujemo“, zaključuje on.