Foto:Slavica Panić/Nova.rs; shutterstock.

Hleb "sava" zvanično poskupljuje za tri dinara – umesto 46, njegova cena iznosiće 49 dinara ali, osim ovog proizvoda, čija će se cena i dalje povećavati, ni ostali pekarski proizvodi neće ostati imuni na poskupljenja. Po svemu sudeći, najjeftiniji hleb ćemo na jesen plaćati čak 60 dinara.

„Ovo nije nikakvo poskupljenje, tri dinara je samo korekcija cene, jer je realna cena hleba, na osnovu cene pšenice koja je skočila sa 35 na 41 dinar, nekih 60 do 65 dinara, a ovu cenu koja je određena Uredbom o ograničenju cene hleba, koja je sada 49 dinara, ne možemo dugo da držimo“, kaže za „Novu“ Zoran Pralica, predsednik Unije pekara Srbije.

Podsećanja radi, Uredba o ograničenju cene hleba od brašna tip 500 stupila je na snagu u novembru prošle godine, a produžena je na još 90 dana, ali pekari nisu zadovoljni novom cenom po kojoj mogu da prodaju brašno, te kažu da je jedino što im omogućava da nastave poslovanje jesu subvencije na brašno.

Prema rečima Pralice, za tri meseca, koliko je produžena Uredba, morati da vrše dodatne korekcije cena svih ostalih pekarskih proizvoda, i to na svakih mesec dana. Kako kaže, ovo jeste korekcija cene koja utiče na potrošače, ali je daleko od cene koja „održava proizvođače u životu“.

„Cena pšenice je prošle godine bila između 19 i 21 dinar u otkupu, a sada je porasla za 100 odsto, a tu je i porast cene nafte, koja je dovela do poskupljenja transporta, hleb se peče na plin koji je takođe poskupeo, dakle naša struka je najviše pogođena svim poskupljenjima“, kaže Pralica, objašnjavajući da su sve sirovine koje ulaze u proizvodnju hleba i ostalih pekarskih proizvoda poskupele.

Zoran Pralica Foto: N1

Dodaje da se pekari maksimalno trude da, u dogovoru sa Vladom, drži cene na nivou koji je pogodan za potrošače, ali da ovakvo ograničavanje cena ne može da traje doveka, jer država neće moći uvek da kompenzuje razliku u ceni, te će pekari u jednom trenutku morati da dođu do realnije cene hleba.

Pralica kaže da njegove projekcije nisu preterano pozitivne – na jesen ćemo najjeftiniji hleb plaćati 60 dinara.

Ekonomista dr Goran Petković kaže da su poskupljenja svih ostalih pekarskih proizvoda sasvim izvesna, jer je I cena od 49 dinara preniska za proizvošače, te će na račun ostalih proizvoda pokušati da izbegnu gubitke.

Goran Petković Foto: N1

„Pekari će sigurno povećati cene drugih proizvoda koje imaju u ponudi, jer moraju negde da se ‘izvade’ negde. Nije samo problem ograničene cene hleba, pekari se suočavaju sa poskupljenjem apsolutno svih inputa, te su poskupljenja neminovna“, kaže Petković.

Poskupljenje hleba je samo jedno u nizu svih udara na naše novčanike. Najavljeno je poskupljenje struje, Beogradski vodovod šalje zahtev da i njihove usluge poskupe. I prevoznici najavljuju veće cene. Kad se sve to sabere ostaće nam život na belome hlebu, a i on je sve skuplji i skuplji.

BONUS VIDEO Skočile cene hrane: Ima li potrebe plašiti se krize?

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare