Foto: M.Isailović/Nova.rs

Berba višanja na području juga Srbije privodi se kraju, a proizvođači višanja upamtiće je kao jednu od najgorih u poslednjih deset godina. Najpre su kiše i različite bolesti nanele velike štete zasadima, a onda su ih „dokrajčili“ otkupljivači niskom otkupnom cenom.

Za kilogram višnje prve klase ponuđena je cena od 60 dinara po kilogramu, a za kilogram druge klase 40 dinara po kilogramu, dok su prošle godine dobijali 65 i 45 dinara po kilogramu.

Foto: M.Isailović/Nova.rs

Hranislav Stojanović, voćar i stručni saradnik za poljoprivredu u opštini Merošini, kazao je da će na području te opštine berba biti završena do kraja nedelje, ali da će dobar deo zasada ostati neubran jer voćari ne žele stvaraju dodatne troškove plaćanjem berača.

„Ručna berba višanja je 25 dinara po kilogramu, a za drugu klasu, u koju otkupljivači svrstavaju sada kompletan rod višanja sa područja opštine Merošina, dobija se 40 dinara. Gde su tu ulaganja voćara i novac data za obradu zasada, za prskanje? Ministarka poljoprivrede Jelena Tanasković je pre petnaestak dana bila u Merošini i rekla da po njihovoj kalkulaciji sa ručnom berbom višnja košta 55 dinara, a sa mašinskom 51 dinar. Sa otkupnom cenom od 40 dinara voćari su na gubitku. Oni koji su se ipak opredelili za berbu ovih dana „muče muku“ sa nedostatkom ambalaže, ali i neredovnim otkupom. Otkupljivači nerado otkupljuju ovogodišnji rod jer zbog obilnih kiša višnje imaju mali procenat suve materije“, istakao je Stojanović.

PROČITAJTE JOŠ

Prema njegovim rečima, zbog bolesti koje su napale višnjike tokom proteklog proleća, prinosi su umanjeni za 40 do 50 odsto u odnosu na prošlogodišnje.

Foto: M.Isailović/Nova.rs

„Bolest monilija je zasade koji nisu bili adekvatno zaštićeni hemijskim preparatima bukvalno spalila i teško da će se oporaviti za narednu godinu. Berba u podjastrepačkim selima jer praktično završena pre nego što je i počela. Sa ovako niskom otkupnom cenom nerealno je očekivati da će vlasnici zasada imati novac za dalju obradu i zaštitu zasada. Propadanje proizvodnje višanja biće nastavljeno ukoliko se ne reši problem otkupa“, rekao je Stojanović.

Foto: M.Isailović/Nova.rs

On je kazao da najveći problem za višnjare iz erošinskog kraja, ali i čitavog juga Srbije predstavlja to što su već godinama u stečaju hladnjača „Voćar“ u Merošini i niški „Frikom“.

„Te hladnjače su velikog kapaciteta i pravljene su namenski, da mogu da uskladište kompletan rod iz ovog kraja. Od kada su otišle u stečaj zavisimo od dobre volje otkupljivača iz ostalih mesta u Srbiji, a oni se dogovaraju i obaraju cenu, a i određuju sami klasu višanja. Već godinama unazad višnje sa područja opštine Merošina svrstavaju se u drugu klasu, čak i kada su godine dobre i rod najkvalitetniji, a svima je poznato da je ovo područje „bogom dano“ za uzgajanje najkvalitetnije „oblačinske višnje“. Kada dođe vreme berbe, međutim, nemate kud, hteli ne hteli morate da prihvatite uslove otkupljivača“, objasnio je Stojanović.

Prema njegovim rečima, predaja višanja otkupljivačima ne znači i kraj muka voćara, jer im onda predstoji borba da novac naplate.

„Otkupljivači daju različite rokove isplate, kod nekih je to 60 dana, kod nekih 80 ili 120 dana, ali se i ti rokovi ne poštuju već prođe i godina dana do isplate. Imamo i otkupljivače koji su otišli u stečaj, a ostali dužni ljudima. Ne možete im ništa. Oni su otvorili druge firme i nastavili da posluju pod novim imenom“, istakao je Stojanović.

Prema njegovim rečima, problemi sa otkupom višanja krenuli su 2012. godine i od tada se situacija iz godine u godinu pogoršava zbog čega među voćarima na jugu Srbije vlada veliko nezadovoljstvo.

BONUS VIDEO Nova.rs u berbi kajsija u selu Dražanj

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare