Mesara, meso, nestašica mesa, piletina
Mesara, meso, nestašica mesa, piletina

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede demantovalo je danas izjavu narodnog poslanika Srbija centra – SRCE i člana Odbora za poljoprivredu Narodne Skupštine Srbije Slobodana Ilića da Srbija uvozi ogromne količine mesa neproverenog kvaliteta, koje završava u maloprodajnim objektima širom zemlje i prodaje se kao domaće.

„Proizvodnja i promet životinja, proizvoda životinjskog porekla, hrane životinjskog porekla, hrane za životinje, sporednih proizvoda životinjskog porekla i pratećih predmeta, u unutrašnjem prometu i prilikom uvoza, pod nadzorom je Uprave za veterinu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, koja izdaje rešenja o utvrđivanju veterinarsko-sanitarnih uslova za uvoz ili provoz pošiljaka životinja, proizvoda životinjskog porekla, hrane životinjskog porekla, hrane za životinje, sporednih proizvoda životinjskog porekla i pratećih predmeta“, navodi ministarstvo, prenosi N1.

Uvoz navedenih pošiljaka, kako se navodi, „odobrava se iz objekata koji ispunjavaju propisane uslove, koji su odobreni ili registrovani u EU i koji su pod kontrolom nadležnog organa“.

„Pošiljke koje se uvoze ili su u provozu moraju da budu bez zaraznih bolesti, koje se obavezno prijavljuju, te obeležene na propisan način, i u zavisnosti od prirode zarazne bolesti i mogućeg rizika ne mogu poticati sa gazdinstva, područja, odnosno države izvoznice, niti biti u provozu kroz područje ili državu u kojoj postoji zarazna bolest koja se obavezno prijavljuje. Takođe, pošiljke koje se uvoze ili su u provozu moraju da budu bezbedne po zdravlje ljudi, zatim da imaju originalnu Međunarodnu veterinarsku potvrdu (sertifikat) izdatu i potpisanu od strane nadležnog veterinarskog inspektora ili ovlašćenog veterinara države izvoznice ili države porekla, moraju da imaju rešenje o utvrđivanju veterinarsko-sanitarnih uslova za uvoz ili za provoz, kao i da budu obeležene na način tako da se može utvrditi poreklo pošiljke, vezano za zemlju, mesto i proizvodni objekat porekla“, navodi Ministarstvo poljoprivrede.

Prilikom uvoza ili provoza pošiljke podležu i veterinarsko-sanitarnoj kontroli na graničnom prelazu.

„Granični veterinarski inspektor dozvoljava ulazak pošiljke do određenog odredišta u Republici i, ako je tako naznačeno u zajedničkom veterinarskom ulaznom dokumentu, zabranjuje promet pošiljke do dobijanja nalaza ovlašćene laboratorije kojim se potvrđuje bezbednost pošiljke po zdravlje životinja i ljudi“, stoji u saopštenju.

Ukoliko se, kako se navodi, prilikom pregleda utvrdi da pošiljka nije bezbedna za ishranu ljudi i životinja – zabranjuje se promet i vrši se neškodljivo uništavanje pošiljke ili njen povraćaj u zemlju izvoznicu.

„Zakon o bezbednosti hrane obavezuje subjekte u poslovanju sa hranom, uključujući uvoznike, prodajne objekte, prerađivače, prevoznike i druge, da kao odgovorni subjekti obezbede sledljivost kojom se mora dokazati poreklo svakog proizvoda ili sirovine, bilo da je domaćeg ili uvoznog porekla, a veterinarska inspekcija vrši stalni nadzor po pitanju sledljivosti i poštovanja Pravilnika o deklarisanju proizvoda“, navodi ministarstvo.

U slučaju kada bi došlo do ovakve vrste obmane, ističe ministarstvo – „postoje jasne kaznene odredbe za takve subjekte“.

„Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Aleksandar Martinović pozvao je opozicione političare da prestanu sa plašenjem građana iznošenjem raznih neistina, te poručio da su državi Srbiji zdravlje, bezbednost i dobrobit građana uvek na prvom mestu, te da Ministarstvo poljoprivrede neće dozvoliti da to bude ugroženo“, navode u ministarstvu.

Podsetimo, narodni poslanik Srbija centra – SRCE Slobodan Ilić zatražio je od ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Aleksandra Martinovića da odgovori na pitanje da li se u pojedinim klanicama u Srbiji uvezeno meso pakuje i prodaje kao domaće i na taj način obmanjuju građani.

***

BONUS VIDEO – „Uvozimo meso kojem je istekao rok trajanja“: Pitanje je iz kojih sve zemalja i čime je hranjeno

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare