Ministarstvo poljoprivrede donelo je naredbu o zabrani uvoza domaćih i divljih ovaca i koza kako bi se sprečilo unošenje, širenje, pojava i suzbijanja zarazne bolesti kuga malih preživara (PPR).
U naredbi objavljenoj na sajtu Ministarstva navodi se da se zabranjuje i uvoz i provoz kroz zemlju semena, embriona i oplođenih jajnih ćelija poreklom od domaćih i divljih ovaca i koza, kao i mesa, proizvoda od mesa i mleka poreklom od ovih životinja.
Zabrana se primenjuje na pošiljke poreklom iz zemalja u kojima postoji sumnja, odnosno potvrda zarazne bolesti kuga malih preživara kao i na one u kojima postoji sumnja na bolest ili je potvrđeno njeno postojanje.
„Zabrana uvoza i provoza drugih vrsta domaćih i divljih papkara, kao i proizvoda poreklom od njih vrši se ako se utvrdi da bolest predstavlja neposrednu opasnost po Republiku Srbiju i to na osnovu broja slučajeva, žarišta bolesti u nekoj od susednih država odnosno raširenost i trajanje kuge u delovima neke od susednih država imajući u vidu osetljivost prema uzročniku bolesti koji mogu biti pokazatelji da li ima cirkulacije virusa u okruženju odakle potiču“, navodi se u naredbi.
Dodaje se da će se u slučaju da se žarište zarazne bolesti nalazi u neposrednoj blizini sa državnom granicom Srbije, primeniti mere u cilju sprečavanja unošenja, pojave i širenja bolesti, u skladu sa posebnim propisom kojim se uređuje postupanje u kriznim situacijama.
Ukoliko se analizom rizika utvrdi da ne postoji rizik po zdravlje životinja, može se utvrditi ispunjenost veterinarsko-sanitarnih uslova za uvoz i provoz drugih vrsta domaćih i divljih papkara na osnovu epizootiološke situacije i sprovedenih dijagnostičkih ispitivanja životinja, proizvoda životinjskog porekla, hrane životinjskog porekla, hrane za životinje, kao i pratećih predmeta imajući u vidu njihovu osetljivost prema uzročniku zarazne bolesti kuge i koje kao takve mogu biti pokazatelji cirkulacije virusa u okruženju odakle potiču.
Navodi se da se u slučaju sumnje na zaraznu bolest kuga malih preživara na teritoriji Srbije ili potvrde bolesti sprovode mere u skladu sa Zakonom o veterinarstvu i standardima Evropske unije i Međunarodne organizacije za zaštitu zdravlja životinja.
Tada se određuje zaraženo područje, u krugu poluprečnika od najmanje tri kilometra oko žarišta, ugroženo područje, u krugu poluprečnika od najmanje 10 km oko žarišta, a u skladu sa epizootiološkom situacijom može se odrediti područje ograničenja na kome se sprovode restriktivne mere.
Kuga malih preživara (PPR), kako je objavila Uprava za veterinu, ozbiljna je zarazna bolest koja pogađa ovce i koze, izaziva visoku temperaturu, upalu sluzokože usta i nosa, otežano disanje i dijareju, a može biti smrtonosna, naročito za nevakcinisane životinje.
Širi se direktnim kontaktom sa zaraženim životinjama, preko kontaminirane hrane i vode, ali i putem vazduha, a virus je visoko zarazan i može se prenositi putem direktnog kontakta sa zaraženim životinjama, preko kontaminirane hrane, vode i sekretora iz disajnih puteva.
Bolest se obično razvija u periodu od četiri do 10 dana, a ukoliko se ne preduzmu mere na vreme, bolest može izazvati visoku stopu smrtnosti, naročito kod neimunizovanih životinja.
Među simptomima koji se javljaju kod obolele životinje su visoka temperatura i iscrpljenost, pospanost, slabost, smanjen unos hrane i vode, sekrecija iz očiju i nosa, teško disanje, upala sluzokože, dijareja, malaksalost.
U slučaju pojave bilo kog od ovih simptoma kod životinja, potrebno je odmah kontaktirati nadležnu veterinarsku službu, naveli su iz Uprave za veterinu, uz savet da je brzo reagovanje ključno za zaustavljanje širenja bolesti i zaštitu stada.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare