Malinari iz ariljskog Udruženja "Vilamet" još čekaju da hladnjačari odgovore koja je otkupna cena tog voća, ali prema dosadašnjim izjavama hladnjačara, cena od traženih 350 dinara po kilogramu najverovatnije neće biti moguća, pišu danas Večernje novosti.
Proizvođači tvrde da na niže od 350 dinara po kilogramu neće pristati.
S druge strane, trgovci napominju da je kupovna moć opala u Evropi i da je taj iznos teško realizovati.
Predstavnik Udruženja „Vilamet“ Mileta Pilčević rekao je Novostima da je proizvođačima potrebna informacija koliko će novca biti izdvojeno za otkup, kako bi znali da li da ulažu u ovu sezonu i kako bi sprečili potencijalne gubitke i moguće manipulacije.
Prema rečima Dobrivoja Radovića iz Udruženja proizvođača malinara, argument hladnjačaka da nema potražnje za tim voćem pobija statistike za period od oktobra prošle godine do januara, jer podaci kažu da je izvesno 78.000 tona zamrznute maline.
„Tokom 2023. godine proizvedeno je oko 50.000 tona, a razliku predstavlja malina iz 2022. godine“, rekao je Radović.
On predviđa da će rod u ovoj godini biti manji.
„Mnogo je maline povađeno, plantaže su uništene zbog loše otkupne cene 2023. godine, pa zbog istog razloga nisu urađene agro-tehničke mere zaštite“, rekao je Radović dodajući da su se malinari suočavali i sa elementarnim nepogodama.
Prema njegovim rečima, 350 dinara po kilogramu „crvenog zlata“ je jedina prihvatljiva cena na osnovu ekonomske računice koja obuhvata dnevnice, đubrivo, hemiju i zaštitu roda.
Ukoliko hladnjačari ponude niže proizvođači neće brati malinu.
Kako kaže Branimir Ivović iz jedne gročanske hladnjače, otkupna cena maline još nije definisana, ali prema trenutno stanju stvari zamisao da ona bude 350 dinara po kilogramu, jeste najmanje moguća.
Kupovna moć je opala u Evropi, tako da nema više interesovanja za srpsku malinu, pa se zato nude niže cene, od 200 do 250 dinara po kilogramu, tvrdi on.
„Voleo bih da se plati duplo. Razumem da su proizvođačima skupi inputi i da cena nije kao pre, ali i nama su troškovi veći. Koja god cena bude ponuđena biće mač sa dve oštrice“, poručio je Ivović.
BONUS VIDEO: Ovaj znameniti Ariljac zaslužan je za gajenje malina u Zapadnoj Srbiji – doneo je ovo crveno zlato iz Amerike
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare