Vinča, požar, dalekovod, struja
Foto: Dragan Mujan/Nova.rs

Kragujevački privrednici otvorenim pismom su se obratili javnosti da ih je Elektroprivreda Srbije obavestila da će od 1. oktobra njihovi računi za utrošenu električnu energiju biti uvećani za 135 odsto. Oni naglašavaju da će zbog toga morati da smanje proizvodnju, otpuste i do 80 odsto radnika, a neki će staviti "katanac na pogone".

Privrednik Rajko Sretenović, čija firma „Alfa plast“ proizvodi plastične zatvarače za jestivo ulje i pokriva 80 odsto srpskog tržišta, tvrdi da će zbog poskupljenja struje nastaviti da proizvodi samo zatvarače za mleko, jogurt i vodu i da će raditi samo noću kada je jeftinija struja, piše N1.

„Najveći problem je poskupljenje električne energije, jer mi koji proizvodimo trošimo veliku količinu energije. Ta energija je poskupela do 135 odsto. Mi smatramo da je u interesu države da ne dođe do otpuštanja radnika jer je to ono nužno zlo kojem moramo da pribegnemo. Biće desetine hiljada otpuštenih radnika. Ukoliko ova drastična poskupljenja opstanu, konkretno moja firma koja ima 30 radnika, ostaće sa samo pet-šest radnika za nužnu proizvodnju. Radićemo samo noćnu smenu gde je niža tarifa i malo jeftinija struja“, kaže Rajko Sretenović.

Povezane vesti:

I kragujevačka klanica mesa „Budućnost“ otpustiće radnike zbog poskupljenja električne energije.

„To je katastrofa za privredu. Kao privatni preduzetnik koji vršim klanje stoke i usluge prerade mesa ovo ću teško izdržati. Mi ćemo morati da redukujemo proizvodnju i da otpustimo deo radnika. Ja ne mogu samo da zaradim za državu, za struju vodu i ostalo“, rekao je Slavoljub Sretenović iz klanice „Budućnost“.

Elektroprivreda Srbije je obavestila kragujevačku fabriku plastičnih zatvarača da će zbog poremećaja na tržištu električene energije, koja je na berzi, narednih 12 meseci, umesto 59 evra po megavat času, plaćati 123 evra Mwh. Sretenoviću nije jasno i zašto državna firma izražava cene u stranoj valuti.

„Ministarka Mihajlović je izjavila da poskupljenja struje i gasa neće biti u ovoj godini ni u sledećoj. Kome mi da verujemo, šta da radimo ? U interesu države i u našem je interesu da ne otpuštamo radnike. Mi proizvodimo za sve uljare u zemlji čepove za jestivo ulje, a izvoz imamo 65 odsto“, kazao je Rajko Sretenović.

Na evropskim berzama jeste došlo do poskupljenja struje. Prema podacima portala Balkan grin enerdži na evropskim berzama je megavat čas sa 50 evra izašao na 80 evra zbog poskupljenja emisionih jedinica za ugljen-dioksid (CO2).

„Emitovanje CO2 se ne plaća u Srbiji, odnosno ne plaća ga EPS, pa njegova prodajna cena ne bi morala da uzima u obzir i ovaj trošak“, navodi Balkan grin enerdži.

Sagovornika sa druge strane priče o poskupljenju električne energije nema. Ministarstvo rudarstva i energetike Srbije nije odgovorilo na mejl sa pitanjima N1.

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar