Od 31. oktobra, aktivisti na smenu dežuraju na Starom savskom mostu kako bi sprečili njegovo rušenje, a imaju jedan ključni zahtev - da država dostavi svu dokumentaciju o firmama koje su angažovane na ovom poslu. A zvanična dokumentacija o tome ko će rušiti stari, a graditi novi most čuva se od očiju javnosti. Ipak, poznato je da je izvođač radova kineska kompanija Power China, dok će novi most projektovati “Milenijum tim”, firma poznata po bliskim vezama sa vlašću.
Aktivisti Inicijative “Most ostaje” i drugi građani, od 31. oktobra, kada je održan veliki protest, na smenu dežuraju na Starom savskom mostu kako bi sprečili njegovo rušenje. Oni traže od države da transparentno pokaže svu dokumentaciju koja se odnosi na rušenje starog i gradnju novog mosta – i projektnu i pravnu. Međutim, javno dostupne dokumentacije gotovo da nema.
Jedan od retkih dokumenata u kojem se navodi izvođač radova jeste projektni zadatak u okviru tehničke dokumentacije na tenderu koji je raspisala Direkcija za građevinsko zemljište Beograda, a koji se odnosi na nadzor nad izvođenjem radova na izgradnji novog mosta preko Save. U tom dokumentu pominje se “Power China” kao izvođač radova. U pitanju je dobro poznata firma, angažovana na velikim projektima u Srbiji. Jedan od njih je dugo obećavani metro, odnosno njegove prve dve linije. Još jedan posao na kom je angažovana “Power China” je EXPO 2027.
Inače, reč je o kineskom državnom građevinskom preduzeću, koje u Srbiji poslove dobija bez tendera, već zahvaljujući međudržavnim sporazumima. To, u principu, znači da ugovor o nekom poslu potpišu Srbija i Kina, a potom Kina bira koja firma iz te države će biti angažovana na projektu.
Što se preostalih dodeljenih ugovora tiče, zadatak da projektuju novi most dobili su Fakultet tehničkih nauka iz Novog Sada, IO Design enterprise u vlasništvu Dejana Srejića i Slobodana Jaćovića i još dve dobro poznate kompanije – “Milenijum tim” i “Mostogradnja ing”.
“Milenijum tim” je firma u vlasništvu Stojana Vujka i Ivana Bošnjaka, pooznata po tome šro je bliska vlasti. Ova firma angažovana je na velikim projektima, poput EXPO 2027. “Mostogradnja ing” je “Milenijumova” ćerka firma, koja imenom podseća na nekadašnjeg građevinskog giganta koja je u međuvremenu otišla u stečaj “Mostogradnju”.
Što se tiče stručnog nadzora, njega će obavljati “Louis Berger Adria” i “CPM consulting” – firma Branislava Ivkovića, sadašnjeg naprednjaka, koji je kao funkcioner SPS-a tokom devedesetih godina bio ministar za urbanizam. Jedino ovaj ugovor, od svih pomenutih poslova javno je dostupan. Vrednost posla je 1,46 miliona evra sa PDV-om.
Da dokumentacija uopšte nije dostupna javnosti, za Nova.rs kaže i Đorđe Miketić iz Inicijative “Most ostaje”.
“Naš glavni zahtev je da država pokaže papire, rešenje, dokumentaciju za novi projekat. Mi sada ne znamo ni ko će da radi, ni šta tačno, ni kako će da radi. Naša koruptivna država je ponovo sa kineskim kompanija ugovorila neke poslove netransparentno, baš kao što je ugovarala i kada je u pitanju rekonstrukcija nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu”, kaže Miketić.
Vlada Srbije potpisala je krajem 2022. godine ugovor o kreditu sa francuskom bankom BNP Paribas, vredan do 80 miliona evra.
Pozajmica se odnosi i na rušenje starog, kao i na gradnju novog mosta na Savi.
Kredit je osiguran kod kineske državne korporacije „China Export & Credit Insurance Corporation“.
Podsećamo, početak demontaže Starog savskog mosta bio je zakazan za 2. novembar, ali se to nije desilo, jer aktivisti danima brane most. Aktivisti koji protestuju, pored dokumentacije o dodeli poslova, istakli su da je problem i to što je resorni ministar Goran Vesić rekao da je doneto rešenje o rušenju mosta, ali ga nikada nije dao na uvid javnosti.
Vesić je, naime 19. oktobra ove godine rekao da je Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture tog dana izdalo rešenje o građevinskoj dozvoli za izgradnju novog Savskog mosta u Beogradu, a tada je rekao i da je 19. septembra izdato rešenje o uklanjanju Savskog mosta.
Kao neosnovane je odbacio kritike da ministarstvo na čijem je čelu nije objavilo rešenje o uklanjanju mosta u Centralnoj evidenciji objedinjene procedure, jer na to, kako kaže, nije ni bilo obavezno. Javnost ga do danas, međutim, nije videla, a razlozi za to su nejasni.
BONUS VIDEO Građani stražare kod Starog savskog mosta
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare