Bor i Dušan Nikezić Foto: Bora030/Shutterstock, Filip Krainčanić/Nova.rs

Predsednik Odbora za privredu i finansije Stranke slobode i pravde Dušan Nikezić rekao je da će za samo 13 godina biti iskopano svo zlato u Boru, a da će bogatstvo pripasti Kinezima. On je izjavio da od kada je pre tri i po godine Aleksadar Vučić predao Kinezima RTB Bor, da mi od tada celo rudno bogatstvo praktično dajemo istočnim partnerima.

„Čak 75 godina je zlato koje se vadilo u Boru pripadalo državi Srbiji. Od njega smo stvarali zlatne rezerve ove zemlje. Pre tri i po godine Aleksandar Vučić je predao Kinezima RTB Bor i od tada svo zlato koje se iskopa u Boru pripada Kini. Ukupno 73 tone, što je duplo više od rezervi zlata ova zemlje koje skupljali od Drugog svetskog rata. To je 6.000 zlatnih poluga, a njihova vrednost je 4,6 milijardi evra. Potrebne su nam promene da prekinemo ovaj neokolonijalni odnos sa Kinom i vratimo otuđene nacionalne resurse u vlasništvo Srbije“, rekao je Nikezić.

On je u izjavi za Nova.rs rekao da se u Srbiji niko ne pita šta će ostati posle 13 godina eksploatacije od strane Kineza.

„Ostaće hiljade hektara devastirane prirode, mrtve reke, gubitak radnih mesta, povećanje smrtnosti i trajno iseljavanje ljudi iz sela i gradova“, jasan je Nikezić.

Nikezić je dodao da je potpuno drugačija situacija u Poljskoj, koja je najveći proizvođač bakra u Evropi.

„Prvo, dominantni vlasnik rudnika bakra je država Poljska, dok je većinski vlasnik srpskih rudnika bakra Republika Kina. U dva poljska rudnika, Bitom Odžanjski i Gavoržice, sa procenjenim rezervama od 31,5 miliona i 44,8 miliona tona rude, godišnje se ukupno proizvede oko 1,7 miliona tona rude bakra, tako da će njihova eksploatacija trajati još decenijama, neuporedivo duže nego u najbogatijem srpskom rudniku. Uz to, Poljska praktično uopšte ne izvozi rudu bakra, već je prerađuje u svojim industrijskim kapacitetima“, kazao je on i dodao:

„Ovakva devastacija rudnog bogatstva Srbije dovela je do rasta eksploatacije ruda metala od 150 odsto u prošloj godini, kao i do rasta izvoza, u kome je izvoz metalnih ruda porastao za 276 odsto, sa 263 miliona na 989 miliona evra. Istovremeno, to je i osnovni razlog rasta izvoza u Kinu, koji je skočio sa 329 miliona na 822 miliona evra, a u njegovoj strukturi ruda bakra učestvuje sa 50, bakar sa dodatnih 34,3 odsto, a na trećem mestu su posečena stabla. Kada znamo da iz Kine dominantno uvozimo visokotehnološku robu vrednu preko 3,6 milijardi evra, jasno je koliko je ovaj trgovinski odnos štetan za Srbiju.

Bonus video: Dušan Nikezić o kampanjskom otvaranju fabrika koje rade, inflaciji i investitorskim mahinacijama

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram