Specijalizovana izložba EXPO 2027, kao državni projekat broj jedan, imala je krajem septembra promociju u Njujorku u sedištu Ujedinjenih nacija za vreme zasedanja Generalne skupštine. U najavi prijema koji je održan tim povodom, a koji je zaveden u registru lobističkih aktivnosti na sajtu američkog ministarstva, vrlo ambiciozno se ističe da je cilj izložbe EXPO da pokaže, šta može da nas dovede do rešenja za globalne probleme kao što su, recimo, klimatske promene.
Poziv za ovaj događaj poslat je iz BGDPR, agencije za odnose s javnošću, koja posluje u okviru BGR grupe, a koju je Srbija angažovala kao lobistu u Americi. Taj dokument zaveden je na sajtu Ministarstva pravde Sjedinjenih Država, u registru aktivnosti koje lobisti obavljaju za strane zemlje ili kompanije.
Prijem u sedištu UN, kako se navodi, organizovao je ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić, a prisustvovao mu je i predsednik države Aleksandar Vučić. Predsednik države u to vreme je boravio u Njujorku, gde se tokom redovnog zasedanja obratio Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija govoreći o Kosovu, ali i posvećenosti Srbije međunarodnom pravu i principima UN.
Događaj pod nazivom „Srbija izvan budućnosti“ je, kako piše u najavi, posetiocima trebalo da pruži viziju Srbije, uključujući njen put ka inovacijama i pripremu za domaćina EXPO 2027.
U popratnom tekstu ističe se da je Srbija na putu transformamcija, da se pozicionira kao globalni lider u inovacijama, nauci i tehnologiji. Ističe se posvećenost zemlje četvrtoj industrijskoj revoluciji i namera da se razvije u živo središte za preduzetništvo i digitalni napredak.
Objašnjava se da će Beograd od 15. maja do 15. avgusta 2027. godine biti domaćin specijalizovane izložbe „Igraj za čovečanstvo“, koja će biti ključni trenutak za Srbiju i Zapadni Balkan. Ta manifestacija najavljuje se kao najveći događaj ikada organizovan u Srbiji.
“EXPO ima za cilj da ponovo zamislite kako igra, kao metod istraživanja i inovacije, može dovesti do rešenja za globalne izazove, kao što su klimatske promene, javno zdravlje i održivi razvoj”, vrlo ambiciozno najavljuju domaćini specijalizovane izložbe.
Srbija je predstavljena kao “lider u naučnim istraživanjima i inovacijama, koji je imao ključnu ulogu u usvajanju rezolucija Generalne skupštine UN o Međunarodnoj deceniji nauke za održivi razvoj”.
Pohvalili smo se i da smo dinamično okruženje koje “uključuje 600 startapova, snažan IT izvozni sektor i rastuću mrežu naučnih i tehnoloških parkova, zajedno sa BIO4 kampusom posvećenim naukama o životu”.
U ovom predstavljanju Srbije i njenih potencijala ističe se Ložionica, kao “prvi kreativni centar međunarodnog standarda u Srbiji koji odražava fokus države na ekonomiju znanja i viziju usklađivanja tehnologije sa ljudskom kreativnošću i održivost, što podstiče napredak u petu industrijsku revoluciju”.
Inače, na samom događaju kako se može videti iz medijskih izveštaja o tom prijemu, u istom maniru su nastavljene pohvale ekonomskog razvoja Srbije, pa je tako predsednik Vučić naveo da je “Srbija zemlja koja ekonomski najbrže raste, uz razvoj informacionih tehnologija, a želi da prednjači i u razvoju veštačke inteligencije i u biotehnologijama”.
U istom registru moguće je naći najavu za još jedan događaj povezan sa Srbijom, koji je održan u septembru, ali ovaj put u Vašingtonu, a poziv je poslat takođe iz BGRPR. U pitanju je jednodnevna konferencija pod nazivom Pupinov forum, koji je organizovala Pupin inicijativa, neprofitna organizacija u čijem fokusu su američko-srpski odnosi.
Cilj ovog događaja, kome je prisustvovao šef srpske diplomatije Marko Đurić, je bilo razmatranje “odnosa SAD i Srbije u svetlu geopolitičke uloge Zapadnog Balkana u promenama koje se dešavaju na globanom nivou”.
Inače, kako je Nova.rs već pisala, sadašnji šef diplomatije Marko Đurić je još kao ambasador Srbije u Vašingtonu prošle godine potpisao ugovor sa BGR-om sa ciljem da ta lobističko-konsultantska grupa omogući predstavnicima srpske ambasade relevantne kontakte sa službenicima američke vlade, nevladinim organizacijama i medijima u SAD.
Bonus video:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare