Foto: Shutterstock

Dok se u javnosti sporadično pojavljuju vesti da Srbija kupuje hartije od vrednosti Republike Srpske i tako direktno pomaže njenom budžetu, iz Ministarstva finansija Srbije to negiraju. Ali dokumenti pokazuju da su banke u državnom vlasništvu Srbije u ovu svrhu trošile milijarde dinara, pa tako Poštanska štedionica drži obveznice RS vredne desetine miliona evra, pokazuje analiza Nove ekonomije i portala Capital.ba.

Vesti o tome da Srbija kupuje obveznice koje emituje Republika Srpska povremeno su se pojavljivale u medijima s obe strane Drine. Na primer, svojevremeno se vest o tome da će Srbija kupiti obveznice RS za 30 miliona evra pojavila nakon iznenadnog susreta Milorada Dodika i Aleksandra Vučića.

Međutim, zvanične potvrde su uvek izostajale, a dokumenti o ovim transakcijama nikada nisu javno objavljivani piše Nova ekonomija.

Nova ekonomija pokušala je da sazna koliko je obveznica Republike Srpske kupila Srbija i pod kojim uslovima. Iz Narodne banke Srbije rekli su da te informacije možemo zatražiti od Uprave za dug pri Ministarstvu finansija.

„Republika Srbija, odnosno Ministarstvo finansija – Uprava za javni dug, ne vrši kupovinu obveznica drugih država, jedinica lokalnih samouprava i dr. pa tako ni Republike Srpske“, odgovoreno je Novoj ekonomiji iz Uprave za javni dug.

Predsednik RS Milorad Dodik prvi put je krajem prošle godine priznao da je Srbija kupila obveznice Republike Srpske.

Foto:TANJUG/ STRAHINJA AĆIMOVIĆ

„Zahvalni smo Srbiji i tačno je da je ona u jednom trenutku opšte hajke na RS, preko nekih finansijskih institucija otkupila deo evroobveznica koje smo ranije emitovali i time nam pomogla“, rekao je Dodik u intervjuu za nedeljnik NIN u novembru 2023. godine.

Nikada nije zvanično otkriveno koje su to „neke finansijske institucije“ o kojima je govorio Dodik.

Ali revizorski izveštaji i napomene uz finansijske izveštaje otkrivaju da su banke u vlasništvu države Srbije entuzijastično kupovale hartije od vrednosti Republike Srpske iz godine u godinu. Poštanska štedionica je na kraju 2023. godine imala obveznice RS vredne oko 75 miliona evra, što je više od četvrtine valutnog portfolija ove banke.

Danilo Šuković, ekonomista i bivši član Saveta za borbu protiv korupcije, kaže da politika ne bi smela da utiče na odluke banaka o investiranju, jer se radi o čisto ekonomskim interesima.

“Kome će neka banka da da zajam, čije će obveznice da otkupi, to mora da bude stvar poslovne politike te banke i nikog više. Ako država to radi – to je zloupotreba funkcije na štetu svih građana”, rekao je Šuković za Novu ekonomiju i Capital.ba.

Poštanska štedionica je na kraju 2023. godine posedovala hartije od vrednosti koje je izdala Republika Srpska vredne 8,8 milijardi dinara, prema napomenama uz finansijski izveštaj koji je ova banka podnela Agenciji za privredne registre.

Foto:Vesna Lalić/Nova.rs

Prema tom dokumentu, ukupan portfolio (skup svih hartija od vrednosti, kao što su obveznice i akcije) u stranoj valuti u vlasništvu Poštanske štedionice na dan 31.12.2023. godine vredeo je 31,8 milijardi dinara.

Hartije od vrednosti koje je emitovala Republika Srpska su činile čak 27,85 odsto valutnog portfolija te banke, što iznosi 8.860.944.823 dinara.

PROČITAJTE JOŠ

Od toga, obveznice sa rokom dospeća 2026. godine i fiksnom godišnjom kuponskom stopom od pet odsto čine 3,94 odsto valutnog portfolia, ili 1,25 milijardi dinara.

Obveznice koje dospevaju 2028. godine, sa kuponskom stopom od šest odsto, čine 23,29 odsto valutnog portfolija, što čini preostalih 7,6 milijardi dinara.

Radi se o dramatičnom skoku udela hartija od vrednosti Republike Srpske u ukupnom portfoliju Poštanske štedionice, što se takođe vidi iz napomena uz finansijske izveštaje ove banke.

Na kraju 2022. godine Poštanska štedionica posedovala je hartije od vrednosti Republike Srpske u iznosu od svega 3,2 milijarde dinara, za razliku od skoro devet milijardi na kraju 2023.

U 2021. godini Poštanska štedionica posedovala je obveznice RS u vrednosti od 3,78 milijardi dinara, a 2020. godine u vrednosti od 3,36 milijardi.

Iz Poštanske štedionice nisu odgovorili na pitanja zbog čega je prošle godine banka kupila toliko hartija od vrednosti RS.

Iz banke nisu odgovorili ni da li odluke o kupovini obveznica RS stižu iz državnog rukovodstva, kao ni da li će se ovakva kupovina nastaviti narednih godina.

Poštanska štedionica je akcionarsko društvo u kom Republika Srbija ima 78,54 odsto udela, JP Pošta Srbije 13,29 odsto, Telekom 7,46 odsto a ostatak imaju Fond za razvoj i PIO fond.

I Komercijalna banka kupovala obveznice RS pre privatizacije

Beogradska Komercijalna banka, koja je prodata slovenačkoj NLB banci 2020. godine, takođe je kupovala hartije od vrednosti Republike Srpske dok je bila u državnom vlasništvu.

Foto:Vesna Lalić/Nova.rs

Prema napomenama iz finansijskih izveštaja, na kraju 2019. godine Komercijalna banka imala je obveznice RS u vrednosti od 647 miliona dinara.

Ugovor o prodaji 83,23 odsto akcija Komercijalne banke za 387 miliona evra slovenačkoj NLB banci potpisan je 26. februara 2020. godine, a postupak je okončan u decembru iste godine.

Prema revizorskom izveštaju za 2020, na kraju te godine se vrednost obveznica Republike Srpske u vlasništvu Komercijalne banke više nego udvostručila, na ukupno 1.46 milijardi dinara.

U izveštajima za kasnije godine, od kada je NLB banka postala većinski vlasnik Komercijalne, ne navodi se vrednost obveznica RS koje su u njihovom vlasništvu, ali se vidi da ih ima.

Iz te banke nisu odgovorili na pitanja da li su nakon privatizacije nastavili da kupuju hartije od vrednosti Republike Srpske, kolika je vrednost obveznica RS koje poseduju trenutno, kao ni da li će ih kupovati u budućnosti. Odgovor je obećan, ali nije stigao do objavljivanja teksta.

Opširnije čitajte na sajtu Nove ekonomije.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare