Da li svojim tinejdžerima dajete džeparac na dnevnom nivou? Povremeno se ispostavi da im ta suma nije bila dovoljna, pa traže još? Koliko puta se desilo da ga stave u džep umesto u novčanik i tako izgube? Ako su vaši odgovori na ova pitanja potvrdni, uprkos tome što je zastupljen stav da mladi treba da postanu finansijski odgovorni tek kad upišu fakultet ili nađu prvi posao, sada je pravo vreme da napravite prve korake na ovom planu. U celom procesu od velike koristi bi bila platna kartica namenjena upravo tinejdžerima, a evo i zašto.
Ova generacija usled digitalizacije navika i svakodnevnih aktivnosti novac troši na dnevnom i nedeljnom nivou, pa limita praktično nema. Iz tog razloga, gube predstavu o tome koliki iznos ste im dali na mesečnom nivou i ne znaju koliku sumu su potrošili na različite stvari – od užine, preko kafenisanja sa drugarima, odlaske u prve izlaske, pa do školskog pribora.
Pitate se koje je najbolje rešenje, kako da naučite svoju decu da postanu finansijski odgovorna, a kasnije i nezavisna? Pre svega, treba da znate da je reč o potpuno digitalnoj generaciji i da se to prenosi i na njihove finansijske navike – vole da kupuju online, a prednost daju beskontaktnim načinima plaćanja ili putem QR koda na pametnom uređaju u odnosu na keš. Zato je sada idealan trenutak da ih upoznate sa korišćenjem kartice koja je namenjena baš njima.
Ukoliko mislite da nećete imati uvid u to kako vaša deca troše novac, jer koriste karticu, ne treba da brinete. OTP banka, kao pionir i promoter finansijske pismenosti među mladima, prva je na srpskom tržištu ponudila karticu za mlade – OTP Mastercard Junior.
Zahvaljujući ovoj kartici tinejdžeri će imati dovoljno finansijske autonomije, a vi ćete putem aplikacije imati transparentan i jasan uvid o tome kako troše novac. Takođe, moći ćete da podešavate dnevni limit potrošnje i da definišete iznose za podizanje novca na bankomatu, kao i za plaćanje na Internetu ili POS terminalu.
Ovaj bankarski proizvod prva je prilika da se mladi osete kao odrasli i da steknu odgovorni odnos prema ličnim finansijama. Dodatno, moći će da plaćaju putem Google Pay-a ako imaju više od 16, a putem Apple Pay-a ako imaju više od 13 godina. Za manje iznose nije potrebno unošenje PIN-a, dok se limiti dnevne potrošnje, koje vi postavljate, resetuju na početne vrednosti sledećeg dana u ponoć.
Kada svom detetu na raspolaganje stavite ograničenu sumu novca, uz to mu date i određeni nivo samostalnosti, pritom imate mogućnost da pratite njegove navike, a ono da troši novac onako kako najviše voli, digitalno i beskontaktno, svi ste na dobitku.
Jednostavno, Junior će biti pravi saveznik vas i vašeg tinejdžera na putu učenja o upravljanju finansijama. Vaša deca će vam biti zahvalna, jer je finansijska samostalnost preduslov za sigurniju i nezavisnu budućnost.
Junior kartica izrađena je od reciklirane plastike, upravo sa ciljem da se najmlađima u formativnim godinama usadi svest o potrebi odgovornih izbora i ponašanja koja će pozitivno uticati na očuvanje životnog okruženja. OTP banka je predvodnik zelene tranzicije u bankarskom sektoru u našoj zemlji, a samo tokom prošle godine realizovala je veliki broj ekoloških projekata, inicijativa za podršku sportu, kulturi i ranjivim grupama.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar