Solarni paneli Foto:Paul Thompson Images / Alamy / Alamy / Profimedia

U vreme energetske krize i skupoće solarni paneli postaju naša budućnost. Deset lokalnih samouprava u Srbiji objavilo je javni poziv za dodelu subvencija za instaliranje panela, a još 14 će to uraditi uskoro. Građani na ovaj način mogu da lakše postanu proizvođači električne energije koju troše. Precizna ušteda po domćinstvu zavisi od mnogo faktora, a novac bi mogao da vam se vrati u periodu od 6 godina, u najboljem slučaju.

U jeku najava energetske krize, možda bi trebalo da razmislite o potpunom prelasku na solarni sistem, a životni vek panela je obično od 30 do 40 godina.

Foto: Shutterstock

Na jednom od sajtova specijalizovanom za energetsku delatnosti ističu da su u Srbiji kućne solarne elektrane regulisane tako da ne mogu da proizvode mnogo više energije nego što potroše, te u normalnom radu kuća troši energiju koju proizvede, a višak se daje u mrežu “na čuvanje” (za vreme sunčanih dana, na primer).

Foto: Shutterstock

Kuća iz mreže povlači struju kad ne proizvodi dovoljno svoju energiju, odnosno po noći ili kada je oblačno, pri čemu prvo iz mreže troši “sačuvanu“ struju, a zatim struju čija potrošnja će biti obračunata u tom obračunskom periodu..

Za kuću od 100 kvadrata platićete 6.000 evra

Kada je broj panela za kuću od 100 m2 u pitanju, to najviše zavisi od potrošnje struje u kW, odnosno od količine i vrste potrošača u kući, a ne od veličine kuće.

PROČITAJTE JOŠ

Prosečna kuća od 100 m2 najčešće treba imati elektranu od 4 do 6 kW. Takođe potrebno je instalirati dvosmerno brojilo i inverter/pretvarač i baterije, ako se energija čuva u baterijama.

Svakako bitan segment u priči solarnim panelima jesu i finansije, te ako govorimo o kući koja ima potrebu za solarnom elektranom od 6 kW On-grid, takva investicija košta 6.000 evra, a period povrata je 7 godina.

Ušteda zavisi od mnogo faktora – period povrata novca od 6 do 15 godina 

Kolika će konačna ušteda biti, zavisi od mnogo faktora, kao što su veličina domaćinstva, ali i od toga koilko je to domačinstvo potrošač, saglasni su energetski stručnjaci.

„Srbija ima dovoljno sunčanih dana godišje i u tom pogledu ugradnja solarnih panela je isplativa. Što se tiče domaćinstava, upitno je mnogo stvari oko funckionisanja sistema“, ističe energetski sistem Dušan Zdravkovič.

Zdravković je oprezan i u pogledu povrata novca i dolaska od perioda „potpuno besplatne struje“, pa navodi da taj perio može biti znatno duži od najavljivanog.

Osim kvadrature, važan je i reljef terena, a li i objekti koji su u okolini, a koji mogu biti prepreka sunčevoj svetlosti.

Naš sagovornik ističe da će interesovanje za panelima verovatno biti veliko, a posebno nakon najava o energetskoj krizi u susret zimi.

BONUS VIDEO: Ana Džokić i Saša Petrović Da li nam se isplate solarni paneli

 

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare