Foto:shutterstock By Anton_Medvedev

Ekonomija Srbije snažno će se oporaviti u 2021, iznad nivoa beleženog pre krize, uglavnom vođena investicijama i privatnom potrošnjom, predviđa Evropska komisija u danas objavljenim Prolećnim ekonomskim prognozama.

Evropska komisija rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) Srbije u 2021. prognozira na 5,3 odsto posle pada za jedan procenat u 2020.

Za 2022. Srbiji se predviđa povratak na stope ekspanzije od pre krize, odnosno rast BDP od oko četiri odsto.

U delu izveštaja o Srbiji navodi se da su perspektive rasta ekonomije i dalje podložne velikoj neizvesnosti, a rizici su uglavnom povezani sa pandemijom.

„Posebno brzi napredak vakcinacije, izbegavajući nove talase pandemije, može da dovede do ubrzanog oporavka poverenja potrošača i podstakne privatnu potrošnju, posebno u uslužnim sektorima“, navodi se u izveštaju.

S druge strane, ako oporavak EU bude duže trajao, to bi moglo da umanji neto izvoz i direktne strane investicije.

Na izglede za rast negativno bi moglo da utiče i sporije od očekivanog sprovođenje projekata javne infrastrukture i reforme državnih preduzeća.

Navodi se i da će zbog obnovljenih mera fiskalne podrške i velikog povećanja javnih investicija deficit opšte države biti samo blago smanjen u 2021. i zatim mnogo osetnje u 2022.

Deficit opšte države je u 2019. dostigao 8,1 odsto BDP nakon što je pre toga bio gotovo izbalansiran, a u 2021. će opasti na sedam odsto BDP.

Sa isticanjem jednokratnih mera za ublažavanje posledica pandemije, deficit će, kako se procenjuje, pasti na oko 3,5 odsto BDP u 2022.

Istovremeno će u 2021. biti dalje povećan dug u odnosu na BDP a 2022. se očekuje blago smanjenje.

Kako se navodi, nakon povećanja za pet procentnih poena na 58,3 odsto BDP u 2020, u 2021. će dug dodatno porasti, za 2,5 procentnih poena, na 61 odsto BDP, pre nego što blago opadne u 2022. u skladu sa smanjenjem deficita.

Kada je reč o ostalim kandidatima za članstvo u EU sa Zapadnog Balkana, rast BDP Albanije u 2021. predviđa se na četiri odsto, Severne Makedonije na 3,7 a Crne Gore na 7,1 odsto.

Ekonomiji EU se za 2021. predviđa rast od 4,2 odsto i 4,4 odsto za 2022, što je znatno bolje od predviđanja u Zimskim ekonomskim prognozama koje je Komisija predstavila u februaru.

Navodi se i da će se stope rasta u EU razlikovati od zemlje do zemlje ali da će se ekonomije svih članica do kraja 2022. vratiti na nivoe beležene pre krize.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar