Foto: VladaKg03 / Shutterstock

Drama oko programa "Moja prva plata" se nastavlja, nakon što je Nacionalna služba za zapošljavanje tražila od studenata da im vrate novac, jer ih ne smatraju zaposlenim licima. Ogormne rupe u proceduri i niz nejasnoća doveo je toga da se pouzdano ne zna ko je odgovoran. Po mišljenju doktora radnog prava, Maria Reljanovića, Nacionalna služba za zapošljavanje nije postupila kako treba, a studenti sada mogu da tuže samo svoje poslodavce, koji ni nisu deo lanca odgovornosti.

Već treću godinu, od početka programa Vlade Srbije, „Moja prva plata“, nižu se propusti, a ni ovoga puta nije bilo drugačije.

„Ukoliko su studenti svesno slagali, znajući da ne mogu da budu deo tog programa,onda mogu da budu odgovorni za štetu koju su načinili budžetu, odnosno NZS-u, koja njih i plaća, pošto to poslodavci ne rade“, kaže Mario Reljanović, doktor radnog prava.

Dodaje da je ono što je jedino sigurno da zbog prirode programa, sami poslodavci ništa ne duguju.

„Druga stvar koju ja još uvek ne znam jeste da li je samim konkursom bilo određeno da studenti ne mogu da konkurišu, odnosno da lice mora da bude na evidenciji nezaposlenih – što je, čini mi se, bio slučaj. Ako je to stajalo u konkursu, student nije dužan da zna da po definiciji studenti nisu zaposlena lica“, kaže Reljanović.

Ističe i da je to veoma besmisleno formulisano u samom Zakonu u radu.

PROČITAJTE JOŠ

„Čini mi se da je najveća odgovornost na Nacionalnoj službi za zapošpljavanje. Stvar koja se takođe javlja kao problem jeste da nigde na svetu ne postoji da zaposlenog ne plaća poslodavac, već da ga u ime poslodavca plaća država. Zbog te postavke se sada postavlja pitanje ko će nadoknaditi tim ljudima rad koji su ostvarili“ kaže Reljanović.

Sagovornik Nove kaže da ako se u najgorem slučaju ispostavi da je greška studentska, prema tumačenju NZS-a, oni su dužni da vrate novac, ali mogu i tužiti svog psolodavca, za rad koji im sada ostaje neplaćen.

„Kada pogledate projekat „Moja prva plata“, on je ceo nezakonit i neustavan i onda dolazi do ovih apsurda koji su po mom mišljenju – nerešivi. Generalno ovom celom problemu mora jako oprezno da se pristupi, jer je moguće da je NZS propustila da obavesti studnete da ne mogu da budu deo konkursa“, kaže Reljanović dodajući da je jedno od osnovih pitanja kako to iz NZS-a nisu primetili da su ih potencijalno studenti obmanuli.

Foto: Promo

Reljanović dalje objašnjava da je po sredi ogromna rupa u proceduri.

„Kako su procedure napravljene tako da poslodovac ne zna da li je neko studnet. Pa kako će to proveriti, on nema pravo uvida u bilo koju evidenciju, a istovremeno imate NZS koja sve to može, a ne proverava kako treba. To je ogromna rupa u proceduri, koje je trebalo biti svestan mnogo ranije“, zaključuje sagovornik Nove.

Podsetimo, najnoviji problemi sa programom „Moja prva plata“ ozbiljniji su od prethodnih, budući da je od učesnika traženo da primljeni novac vrate, zato što i dalje studiraju.

Naime, učesnici su se zaposlili na osnovu diplome srednje škole, ali je NSZ ipak tražila da sredstva budu vraćena.

Kao razlog, NSZ je navela to što studenti ne mogu da učestvuju u programu jer se ne smatraju nezaposlenima, te da su samo lica koja su dala netačne podatke mogla biti uključena u program i pored statusa studenta.

Kako je do ovoga došlo, međutim, nije jasno, budući da u poslednjem javnom pozivu Nacionalne službe za zapošljavanje za program „Moja prva plata“, objavljenom 22. avgusta 2022. godine jasno piše da „Nacionalna služba za zapošljavanje vrši proveru ispunjenosti zakonskih uslova i uslova iz ovog javnog poziva za nezaposlenog pre uključivanja u Program i zaključivanja ugovora“.

BONUS VIDEO: Studenti u vrtlogu inflacije: Koliko košta diploma? – gosti Srđan Verbić i Ilija Todorović

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare