Foto:Vesna Lalić/Nova.rs, Shutterstock

Obe, međusobno suprotstavljene grupe u reprezentativnom Sindikatu radnika Elektroprivrede Srbije planiraju da štrajkuju, nezadovoljne, svaka na svoj način, zbog aktuelnih dešavanja u preduzeću, piše Danas.

Krilo sindikata koje predvodi nekadašnji predsednik Milan Đorđević nezadovoljno je sastavom novog Nadzornog odbora EPS-a u kome nema svog predstavnika dok Sindikalna organizacija “Drinsko–limskih hidroelektrana”, krila Sindikata radnika EPS-a na čijem čelu je aktuelni predsednik Branko Krsmanović, od centrale traži saglasnost za štrajk u slučaju donošenja odluke o izdvajanju 11 hidroelektrana iz sastava preduzeća.

Inače, bez obzira na međusobne nesuglasice obe sindikalne grupacije se kategorično protive privatizaciji i podeli preduzeća, zatvaranju površinskih kopova uglja kao i otpuštanju zaposlenih.

Sindikat radnika EPS-a podeljen je na dve struje i obe pretenduju da imaju pravo na korišćenje imena te sindikalne organizacije oko čega se trenutno vodi spor pred nadležnim organima.

Sindikalna organizacija EPS Rudarskog basena “Kolubara” koja je lojalna nekadašnjem prvom čoveku Sindikata radnika EPS-a Milanu Đorđeviću je u petak 9. juna zbog “pogubnih odluka” resorne ministarke Dubravke Đedović, ujedno i predsednice Skupštine akcionara Elektroprivrede Srbije, donesenih po, kao se tvrdi, nalogu Vlade Srbije a koje za posledicu imaju “urušavanje EPS-a i direktno ugrožavaju zaposlene u preduzeću”, donela je odluku o stupanju u generalni štrajk, koja podrzumeva i obustavu rada.

Dubravka Đedović Foto:TANJUG/ VLADIMIR ŠPORČIĆ

Prvi štrajkački zahtev se odnosi na poništavanje odluke o formiranju Nadzornog odbora Elelktroprivrede Srbije, koji je imenovala Đedović.

U Đorđevićevoj struji nezadovoljni su što je grupacija koju predvodi Krsmanović dobila pravo na predstavnika u Nadzornom odboru, a ne oni. Drugi zahtev je poništavanje odluke kojom se EPS iz javnog preduzeća transformisao u akcionarsko društvo.

Treći je zahtev za smenu ministarke rudarstva i energetike Dubravke Đedović, premijerke Srbije Ane Brnabić, ministra finansija Siniše Malog i ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nikole Selakovića.

Milan Đorđević je u izjavi za Danas potvrdio saznanje našeg lista da je odluka o generalnom štrajku doneta a da li će do njega i doći, kako kaže, zavisi od ishoda razgovora sa nadležnima koji bi trebalo da budu održani do kraja tekuće sedmice.

– Za nas ovakav sastav Nadzornog odbora nije prihvatljiv i pored iznetih zahteva tražimo još i da se reši pitanje statusa naše sindikalne organizacije. Obećano nam je da će premijerka Brnabić i predsednik Aleksandar Vučić razgovarati na ovu temu sa nama do kraja sedmice, jer pre nije izvodljivo zbog toga što će premijerka biti van zemlje. Takođe nam je rečeno da izdvajanja 11 hidroelekrana iz sastava EPS-a i njihovog pripajanja zajedničkom preduzeću kojim bi rukovodila mađarska energetska kompanija, neće biti. U slučaju da razgovora ne bude ili ako ipak bude doneta odluka o izdvajanju hidroelektrana iz sastava EPS-a ne samo da ćemo organizovati generalni štrajk već ćemo istovremeno obustaviti i proizvodnju – objašnjava Đorđević.

Dva dana pre nego što je takva odluka donesena u “Kolubari” Sindikalna organizacija “Drinsko – limskih hidroelektrana” je na svom sastanku konstatovala da su se, najavama o izdvajanju 11 hidroelektrana iz EPS-a, od kojih najveći broj pripada upravo tom preduzeću, “stekli uslovi za održavanje štrajka”.

Shodno tome je upućen zahtev centrali da sa nadležnima povede razgovore kako bi se eventualno zaobišao štrajk kao i da se ona izjasni o odluci svoje podružnice u “Drinsko–limskim hidroelektranama” na tu temu, odnosno o štrajkačkim aktivnostima.

Predsednik Sindikata radnika EPS-a Branko Krsmanović potvrdio je za Danas da je takav zahtev stigao u centralu i da će biti razmotren.

– U ovom trenutku mi nemamo saznanje da Vlada Srbije namerava da donese odluku o izdvajanju 11 hidroelektrana iz sastava EPS-a niti nam je u Ministarstvu rudarstva i energetike rečeno da se razmišlja u tom pravcu. Ne znamo šta nadležni nameravaju da učine tim povodom. Ono što znamo je ujedno ono sa čim smo javnost već upoznali. A to je da ćemo se u slučaju da odluka o izdvajanju bude doneta tome usprotiviti i naravno podržati našu sindikalnu organizaciju u “Drinsko–limskim hidroelektranama” u štrajkačkom procesu. S druge strane, nemamo nameru da stvaramo tenziju u situaciji kada nema zvaničnih najava o izdvajanju hidroelektrana. Naravno, treba naglasiti da smo kategorično protiv privatizacije EPS-a, njegove podele i otpuštanja zaposlenih i ako dođe do nečeg od toga mi ćemo naravno reagovati kako bismo zaštitili interese zaposlenih – naglašava Krsmanović.

Iako podeljen na dva dela i okupiran pravnom borbom kome pripada ime organizacije, Sindikat radnika EPS-a je bez obzira na to veoma moćan i dobro organizovan. Za razliku od mnogih drugih u energetskom sektoru, predstavnici te sindikalne organizacije nikada nisu imali problem da kritikuju resorno ministarstvo, Vladu Srbije, Fiskalni savet i sve druge donosioce odluka ako su smatrali da su njihovi stavovi protivni interesima članstva i zaposlenih u preduzeću. Da li će, i pored sukoba, u slučaju da dođe do štrajka ujediniti svoje snage i nastupiti zajednički na protestima preostaje da se vidi.

***

BONUS VIDEO: EPS na korak do privatizacije: Sindikalci strahuju za najveću državnu kompaniju

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar