Zoran Drakulić, predsednik srpskog poslovnog kluba "Privrednik", imao je priliku da vidi kako izleda eksploatacija rude uz upotrebu sumporne kiseline, kao što se najavljuje i u Srbiji u slučaju prerade litijuma. Prisećajući se prizora iz Mongolije, on kaže da je luženje rude iza sebe ostavilo sprženu zemlju kao na Mesecu, a da se sve to radilo u stepi, gde nema reka i niko ne živi.

Zoran Drakulić, čija firma je bila vlasnik rudnika bakra u Mongoliji, koji se obrađivao sumpornom kiselinom kao što se planira u rudniku litijuma u Jadru, rekao je za N1 da je to „jedna agresivna metoda koja mora da se koristi“, a posle koje ostaje spržena zemlja kao na Mesecu.

„Nisu to male kućice iz koje će da se vadi neka ruda. Kada izvadite rudu, da biste došli do litijuma, postoji niz procesa koji su agresivni jer se koriste agresivne sirovine“, istakao je Drakulić u emisiji N1.

Vesna Lalić

On podseća da je luženje rađeno jedno vreme i u Boru i da je to najveća briga. Objašnjava da za to treba koristiti određenu količinu vode, koja se kroz proces vraća nazad.

„Nijedna Evropa ne može da garantuje da će ta voda da se vrati u vodotokove čista. Najveća opasnost je jalovište koje ostaje posle prerade rude. Treće, to je nova tehnologija, verujem da ni Rio Tinto nije načisto kako će do kraja to da radi“, kazao je Drakulić.

Ističe da o litijumu u Srbiji pričaju političari i da se u tim pričama čuju mnoge „gluposti“, umesto da o temi govore stručnjaci iz oblasti rudarenja i hemije.

„Ne može se živeti pored tog rudnika. Takav proces se ne radi na poljoprivrednim zemljištima i tamo gde su naseljeni ljudi. Tamo gde sam ja bio u Mongoliji, gde se radi luženje bakra, bakarne rude i koncentrata… to treba da vidite, to je kao na Mesecu. I taj rudnik litijuma, gde sam bio“, prisetio se Drakulić.

Pročitajte još:

Precizira da „kao na Mesecu“ znači da tamo nema „ničega živog“. „To je sve spaljeno“, dodao je.

Drakulić je u razgovoru za N1 Studio lajv ispričao da se rudnici u Mongoliji, o kojima govori, nalaze u stepama, gde nema reka i nema šta da se uništi.

„Iako su oni obezbedili po tadašnjim maksimalnim normama, to je sve izgorelo. To će se i nama desiti ako u to uđemo. Nedozvoljivo je da se u takvom jednom predelu, zbog 20 ili 35 miliona evra rudne rente, uništi ono. To je glupost, to se ne radi“, istakao je gost N1.

Na uveravanja političara da rudarenje i prerada litijuma neće zagaditi vodu, Drakulić pita „šta se oni razumeju“ i „kako to mogu da garantuju“.

„Vi ćete da izvučete svu zdravu vodu da biste je pretvorili u neku sumnjivu. U Evropi ima zemalja sa mnogo više litijuma nego što mi imamo: Nemačka, Češka, Portugal, Francuska, Ukrajina. Nemojte da dirate ovo što je zdravo iz nekih isključivo ličnih interesa. Srbija nema interes da to radi“, poručio je Zoran Drakulić.

BONUS VIDEO:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare