Na adrese korisnika stambenih kredita u evrima počela su da stižu pisma iz banaka o povećanju rate kredita za 20 do čak 80 evra. To je posledica usklađivanja sa euriborom, kamatnom stopom od koje se strahuje. Jedno od takvih zastrašujućih obaveštenja stiglo je i na mejl naše čitateljke Dragane P. Za manje od godinu i po dana otplate njena rata je porasla za 205 evra.

Dragana P. je u martu prošle godine uzela stambeni kredit od 100.000 evra s rokom otplate od 15 godina. Prva rata joj je bila 660 evra, euribor neprestano raste i rate se konstantno usklađuju, pa sada treba mesečno da plaća 865 evra.

Za sve je kriv rast euribora na osnovu kojeg se obračunavaju rate kredita koje građani uzimaju u evrima.

U martu, kada je Dragana podigla kredit, vrednost tromesečnog euribora iznosila je -0,534 odsto, a svega šest meseci kasnije, prilikom drugog obračuna mesečne rate, njegova vrednost bila je 1,185 odsto.

Foto: Privatna arhiva, Shutterstock

Nakon već prvih šest meseci otplate i povećanja euribora od 1,719 odsto, Draganina mesečna rata porasla je za čitavih 85 evra, to je za Draganu bio najveći šok.

Njena rata za stambeni kredit ponovo je uvećana, pre nekoliko dana stigao je mejl prema kojem su njeni troškovi porasli za 25 evra.

“Ne znam dokle će ovo više ići. Uveravaju da inflacija usporava, da će i kamate stati sa rastom, ali eto euribor će još skočiti. Samo čekam dan kada će mi rata doći na 1.000 evra. Nepodnošljivo je”, požalila se Dragana za naš portal.

PROČITAJTE JOŠ

Euribor je vezan za sve kredite u evrima sa promenljivom kamatnom stopom. Takvi krediti u Srbiji najčešće su stambeni. Od svih korisnika stambenih kredita, u najvećem problemu su oni koji su se skoro zadužili, jer je udeo kamate u njihovoj rati veliki. Naime, kako prolazi vreme otplate, tako se menja i struktura rate koju korisnik plaća svakog meseca. Tako se svakog meseca smanjuje iznos kamate.

Vrednost euribora na dan 30. juna koristi se za obračun narednih rata kredita – julske, avgustovske i septembarske za zajmove sa tromesečnim euriborom (3M), odnosno sledećih šest rata za kredite sa šestomesečnim euriborom (6M).

Tačno godinu dana ranije, 30. juna 2022. godine, vrednost 3M euribora još je bila „u minusu“ i iznosila je -0,195 odsto. Dve nedelje kasnije prelazi u plus i iznosi 0,002 odsto, da bi se rast uporan koliko i inflacija nastavio do danas, kada će u rate naših građana i preduzeća zaduženih u kreditima čije kamate prate kretanje euribora biti uračunato 3,577 odsto.

Šta znači povećanje za rate građana?

Rate građana u odnosu na januar veće su između 20 i 80 evra.

Od kada su u julu prošle godine počele da rastu kamate, pojedinim građanima uvećane su rate i za 50 odsto.

Foto: Shutterstock

Kada se menjaju rate i ko je bezbedan?

Inače, vrednost euribora menja se gotovo svakodnevno. Međutim, to ne znači da se rate dužnika menjaju svakodnevno.

Euribor kao kamata ima nekoliko vrednosti, ali su za korisnike kredita ključni tromesečni i šestomesečni. Prema tome, konkretan datum usklađivanja visine rate zavisi od ugovora koje građani imaju sa svojim bankama. Nekima se rata menja četiri puta godišnje, a nekima dva.

Onima koji su vezani za tromesečni euribor, rata se usklađuje 31. marta, 30. juna, 30. septembra i 31. decembra, dok se onima koji su vezani za šestomesečni euribor rata usklađuje 30. juna i 31. decembra.

„Bezbedni“ su samo oni dužnici koji su podigli kredit u dinarima ili sa fiksnom kamatnom stopom. Takođe, manje razloga za brigu imaju i oni dužnici koji su otplatili veći deo duga. Naime, kako prolazi vreme otplate, tako se menja i struktura rate koju korisnik plaća svakog meseca. Tako se svakog meseca smanjuje iznos kamate.

Stagniranje, pad ili dalji rast – šta nas čeka?

Euribor je tokom 2008. godine dostigao ono što stručnjaci nazivaju „srednjom vrednošću“ – tri odsto. Na tom nivou se zadržao najduže, a istorija bi mogla da se ponovi. Ako se obistine projekcije stručnjaka – ništa od nižih rata kredita u ovoj godini.

Sadašnje povećanje svakako nije poslednje, što je potvrdila najnovija izjava predsednice Evropske centralne banke Kristin Lagard. Ona je, naime, istakla da će, ukoliko bude potrebe, ECB nastaviti sa podizanjem referentnih kamatnih stopa još bržim tempom.

“Ako se izgledi za inflaciju ne poprave, imaćemo dovoljno informacija da krenemo brže”, rekla je Lagard.

Inače, ECB redovono povećava tri ključne kamatne stope, na osnovu kojih se kasnije formira euribor.

Šta je zapravo euribor?

Euribor (Euro Interbank Offered Rate) je kamatna stopa po kojoj grupa evropskih banaka među sobom pozajmljuju novac. On je u junu prošle godine, po prvi put od 2015, dostigao pozitivnu vrednost, nakon što je, posle dostizanja istorijskog maksimuma od više od pet odsto 2008, njegova vrednost sedam godina bila “u minusu”. Od juna, dakle, ova kamatna stopa neprestano raste.

BONUS VIDEO Prof. dr Svetlana Popović Da li odabrati fiksnu ili varijabilnu kamatu za kredit

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar