Prošlogodišnja dobit Elektroprivrede Srbije (EPS) je iznosila 114 milijardi navodi se u izveštaju o realizaciji konsolidovanog trogodišnjeg plana poslovanja koji je danas usvojila Skupština EPS-a, a ministarka za rudarstvo i energetiku Dubravka Đedović Handanović je ovaj rezultat ocenila kao istorijski, saopštilo je resorno ministarstvo.
Ministarka je naglasila da je ipak neophodno nastaviti proces unapređenja upravljanja, sprovesti dubinske promene u svakom segmentu, poboljšati proizvodnju uglja, intenzivirati rad na otkrivkama i ubrzati investicije u proizvodne kapacitete.
Na sednici Skupštine kojoj su, osim članova Izvršnog odbora, prisustvovali i članovi Nadzornog odbora EPS AD, Đedović Handanović je istakla da su lane stabilizovani finansije i proizvodnja električne energije, uz značajno popunjene deponije uglja i akumulacije.
„Promene su počele od vrha, a da bi se kompanija zaista transformisala u profitabilnog energetskog giganta promene moraju da se sprovedu i po dubini sistema. Još se radi na planu transformacije kompanije kojim treba da budu postavljeni temelji operativne i finansijske efikasnosti“, rekla je ona.
Dodala je da je istovremeno, neophodno identifikovati nepotrebne troškove i sprovesti uštede, jer, kako je ocenila, prostora za uštede ima, pre svega kada su poslovni rashodi u pitanju.
Prema njenim rečima, država će kao vlasnik nastaviti da insistira kako na planu transformacije, tako i na ubrzanom radu na otvaranju novih površinskih kopova, povećanju proizvodnje uglja i na mnogo većoj realizaciji investicija, jer su one EPS-u preko potrebne.
„Investicije moraju realnije da se sagledaju, bolje planiraju i što je najvažnije značajno bolje realizuju. Neophodno je posvećeno i kontinuirano praćenje finansijske i fizičke realizacije investicija pre svega u rudarskom rektoru“, rekla je Đedović Handanović.
Navela je i da su prvi efekti promena postignuti zahvaljujući predanom radu celog tima.
„Zahvalna sam timu koji je imao znanja, volje i hrabrosti da zajedno započnemo reformu ‘Elektroprivrede Srbije’. Ta reforma je više nego izazovna imajući u vidu da se decenijama nije radilo ništa na tom planu“, rekla je ona.
Ocenila je da su promene počele, ali, kako je istakla, mora i brže i bolje.
BONUS VIDEO Drakulić: Da li ćemo da ložimo ugalj ili ćemo preći na vodonik, za 10 godina će svi brodovi na svetu morati da se voze na vodonik