Najkavlitetniju malinu na ovogodišnjoj privredno – turističkoj manifestaciji "Dan maline", koja je u nedelju, 25. juna, održana u Brankovini kod Valjeva, izložio je malinar Predrag Milosavljević iz ovog sela.
Za najvećeg robnog proizvođača maline proglašen je Milovan Nikolić iz Sirdije, dok je za najuređeniji malinjak, stručna komisija izdvojila malinjak Darija Tadića iz Dragodola.
Inače, na ovogodišnjem 61. „Danu maline“ u Brankovine svoje proizvode izložilo je 24 malinara iz sela Kolubarskog okruga.
Tradicionalno, održano je i savetovanje o proizvodnji maline u organizaciji Poljoprivredne savetodavne i stručne službe iz Valjeva.
„Ovogodišnji rod malina je solidnog kvaliteta i pored nepovoljnih vremenskih uslova u periodu zrenja, kada je danima padala kiša i kada su temperature bile ispod uobičajnog proseka za ovo doba godine“, izjavio je za N1 Svetislav Marković, direktor Poljoprivredne savetodavne i stručne službe u Valjevu.
Da je rod maline solidnog kvaliteta složili su se u Brankovini i malinari ali se nisu složili sa ponuđenom otkupnom cenom, koja se kreće od 150 do 250 dinara za kilogram maline u zavisnosti da li je u pitanju organska proizvodnja ili ne.
Cena maline u prošlogodišnjoj kampanji kretala se i do 650 dinara za kilogram. Malinari smatraju da je ponuđena cena ekonomski neisplativa i da će ubuduće uticati na uzgajivače maline, koju popularno zovu i „crveno zlato“.
Razloge za ovakva drastična kolebanja cene maline Setislav Marković iz Poljoprivredne stručne službe pronalazi u, iz mnogo razloga, promenjenoj situaciji na svetskom tržištu, gde, kako kaže, ponuda i potražnja diktiraju cenu.
„Ove godine malina je dobro ponela u Poljskoj i Čileu, zemljama koje su zajedno sa Srbijom najveći proizvodjači maline u svetu. Prošle godine to nije bio slučaj, te je ponuda maline na tržištu bila nešto manja. Inače, malina iz Srbije je najboljeg kvaliteta“, tvrdi Svetislav Marković i navodi da se nekada u Srbiji proizvodilo ido 120.000 tona maline, a sada se ta proizvodnja kreće od 60 do 90 hiljada tona.
„Činjenica je, međutim, da hladnjačari nisu plasirali na tržište ni svu prošlogodišnju malinu te da i to, svakako, utiče na cenu ovogodišnjeg roda maline“, tvrdi Marković.
Inače, prvi put „Dan maline“ održan je u porti brankovačke crkve 1.jula 1962. godine u organizaciji tadašnjeg Turističkog društva „Brankovina“.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare