Ne očekuje se da Bugarska prekine isporuku gasa gasovodom koji prolazi kroz njenu zemlju "Turski tok" jer bi u tom slučaju morala da plati visoke penale i Srbiji i Mađarskoj za dogovorene, a ne isporučene količine gasa, što joj se ne bi isplatilo, preneo je list Politika.
„Na taj scenario se za sada ne računa, uprkos najavama da bi zbog plaćanja u rubljama Bugarska mogla da prekine isporuke gasa Srbiji i Mađarskoj“, navedeno je u tekstu „Sofija mora da plati penale ako zatvori Turski tok“.
Tek što je Srbija, kako se navodi, malo odahnula zbog činjenice da Brisel za sada neće poslušati američkog predsednika Džozefa Bajdena i da zemlje članice Evropske unije neće zabraniti uvoz ruskog gasa i nafte što bi se direktno odrazilo i na Srbiju, stiglo je sa nacionalne televizije Bugarske novo upozorenje da Bugarska neće prihvatiti plaćanje tranzita gasa u ruskim rubljama.
U tom slučaju, piše Politika, Bugarska bi mogla, kako je najavila, da zaustavi tranzit gasa kroz svoju zemlju, a bez Bugarske nema gasa ni za Srbiju ni za Mađarsku „Turskim tokom“, odnosno „Balkanskim tokom“ kako se taj gasovod zove kada stigne na Balkan.
I da se dogodi najgori scenario, zalihe u podzemnom skladištu gasa „Banatski dvor“ dovoljne su za naredne dve nedelje i to da temperature budu vrlo niske jer je utisnuto više od 60 miliona kubika što bi se u slučaju toplijeg vremena još duže trošilo.
„Bugarska manjim delom zavisi od uvoza ruskog gasa, jer koristi azerbejdžanski gas iz Turske, a u konekciji je sa Grčkom, priključena je na ‘Južni gasni koridor’, gasovode TANAP i TAP i zato je njen manevarski prostor veliki i ona može i bez ‘Turskog toka’ da bude energetski bezbedna“, rekao je bivši ambasador Srbije u Belorusiji Srećko Đukić.
Situacija s gasom i gasovodom u Srbiji je, kako je rekao, u svemu obrnuta jer se ceo gasni sektor nalazi u većinskom vlasništvu „Gasproma“, a o energetskoj bezbednosti mora da brine država, a ne gasni monopolista.
„Situacija izgleda bezizlazna ako se bude tražilo da se plaća u rubljama i ako se zbog toga zaustavi tranzit gasa ‘Turskim tokom’ kojim se Srbija snabdeva. Kao alternativa moguće je snabdevanje preko Mađarske evropskim gasom iz evropskog gasnog sistema, ali malo gde ga ima. Snabdevanje je moguće i preko Ukrajine ruskim gasom pošto ‘Gasprom’ u potpunosti prema ugovoru koristi ukrajinski gasovod za snabdevanje Evrope“, rekao je Đukić.
Istakao je da ono što nije nevažno, Srbija nije uvela nijednu ekonomsku sankciju Ruskoj Federaciji, a srpska gasna industrija i nafta su u njihovim rukama, pri čemu se računa na neupitno snabdevanje po najboljim cenama.
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar