Foto: Domaćinstvo Šekler/Promo

Javni poziv u okviru specijalizovanog programa za dodelu bespovratnih sredstava vrednosti od milion evra čiji je cilj prevazilaženje ekonomskih posledica pandemije COVID-19 kroz pružanje podrške lokalnom privatnom sektoru, poboljšanje kvaliteta turističkih usluga i promociju regiona kao bezbedne i atraktivne turističke destinacije, biće otvoren sutra, 7. jula.

Svi zainteresovani moći će da apliciraju do 21. jula, rečeno je danas na online info sesiji na kojoj su potencijalni podnosioci projekata imali mogućnost da postave pitanja organizatorima i dobiju pojašnjenja o samim uslovima konkursa.

Cilj programa je ublažavanje posledica nastalih zbog pandemije i poboljšanje turističkih usluga, a korisnici ove pomoći mogu biti mikro i mali preduzetnici iz oblasti turizma, uključujući i nosioce kategorizovanog smeštaja i registrovana gazdinstva, rečeno je na konferenciji.

Reč je o projektu „EUzaTebe – „EU za kulturno nasleđe i turizam“ koji je usmeren na razvoj turizma kao značajnog privrednog potencijala za podsticanje ekonomskog razvoja istočne Srbije i Donjeg Podunavlja.

Foto: Shutterstock/hdesislava

Finansira ga EU, sufinansira nemačko Savezno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ), a sprovodi Deutsće Gesellsćaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.

Ukupan budžet programa je milion evra, a vrednost pojedinačnog projekta može biti maksimalno 1, 2 miliona dinara, a minimalno 240.000 dinara.

Sopstveni doprinos je 10 odsto od ukupno traženih sredstava.

Foto: Domaćinstvo Šekler/Promo

Okvirne vrste aktivnosti koje se mogu finansirati su modernizacija smeštajnih i ugostiteljskih objekata, objekata za degustaciju, info punktova, suvenirnica i drugih turističkih sadržaja.

To obuhvata, mada ne isključivo, troškove za aktivnosti poput renoviranja, adaptacija, proširenje, unapređenje kvaliteta objekata, uključujući nabavku neophodne opreme (uključujući nameštaj, kuhinjske aparate..).

Takođe obuhvata i infrastrukturu malog obima i opremu za postojeće ili novoosmišljene aktivnosti u ponudi podnosioca zahteva, kao što su biciklizam, vožnja kajakom, nabavka šatora, sportske opreme.

Potom, mogu se finansirati i unapređenje bezbednosnih i higijenskih standarda objekata i usluga koje se nude turistima, uvođenje novih turističkih proizvoda i usluga, uvođenje novih prodajnih kanala, promotivne aktivnosti.

Odgovarajuće inovativne aktivnosti koje nisu navedene takođe se mogu uzeti u obzir za finansiranje ako mogu jasno da doprinesu postizanju specifičnih ciljeva i rezultata ovog poziva, ističu predstavnici programa.

Foto: Domaćinstvo Šekler/Promo

Podnosioci zahteva koji ispunjavaju uslove za ovaj Poziv mogu biti privatni subjekti koji posluju u turističkom sektoru.

To obuhvata, mada ne isključivo, turističke objekte (pružaoce usluga smeštaja, kampove, ugostiteljske objekte, vinarije i druga preduzeća neposredno uključena u pružanje turističkih usluga), proizvodnju i prodaju suvenira…

Podnosioci zahteva mogu biti fizička lica koja pružaju usluge smeštaja, registrovana poljoprivredna gazdinstva, preduzetnici / mikro i mala preduzeća (do 50 zaposlenih).

Oni moraju biti registrovani kod relevantnih nadležnih organa kao pružaoci turističkih usluga najmanje šest meseci pre podnošenja zahteva za dodelu sredstava, biti registrovani ili pružati direktne usluge turistima u području definisanom ovim pozivom, – u slučaju ulaganja u modernizaciju objekata, imati vlasništvo nad nepokretnošću ili potpisan ugovor o najmu za datu nepokretnost za period od najmanje pet godina.

Za dodelu bespovratnih sredstava mogu konkurisati kandidati iz 12 gradova i opština – Boljevac, Bor, Golubac, Kladovo, Knjaževac, Majdanpek, Negotin, Požarevac, Smederevo, Sokobanja, Veliko Gradište i Zaječar.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar