Milionska imovina "Beogradskog sajma" smanjena je gotovo naprasno na samo 200.000 evra, objavio je "Danas". List navodi i da Vlada Srbije nastavlja da Sajmu oduzima imovinu zbog proširivanja naselja "Beograd na vodi".
„Nova ekonomija“ prenosi da Sajam više nema ni upisano pravo korišćenja nekretnina koje su mu bile na raspolaganju proteklih šest decenija.
Borila se država na sudu godinama i pobedila – sopstveno preduzeće. „Beogradski sajam“ ostao je tako bez zemljišta, ali i hala i drugih objekata. Nema više ni upisano pravo korišćenja nad nekretninama. U junu je iz svoje imovine isknjižio 24 hektara.
„I zbog toga će, umesto u dobitku, Sajam završiti sa neto gubitkom od skoro milijardu dinara“, ističe Katarina Baletić, novinarka „Nove ekonomije“.
Sajam sada čeka selidbu. Iz grada su to u aprilu i najavili.
Za oko pet godina prelazi u Surčin, kod budućeg nacionalnog stadiona, a u okviru kompleksa koji će država sagraditi za izložbu EXPO 2027.
Ali nije EXPO jedini razlog za izmeštanje.
„Jednostavno, projekat ‚Beograd na vodi‘ je veliki državni projekat i došli su do zaključka da je potrebno još više prostora da bi se on proširio“, kaže Marko Stojanović s portala Gradnja.rs.
Ako se već „Beograd na vodi“ širi onda je potrebno da se bar sačuva ono što se sačuvati može, bez obzira na to ko je vlasnik, napominje Stojanović.
„Cela ta armirano-betonska konstrukcija od koje je napravljena hala 1 je zaista specifična u celoj Srbiji i zbog toga će ona sigurno biti sačuvana. Ali, moramo se sada izboriti da i hale 2 i 3, naravno, i hala 4, koja je priključna hali 1, da i one budu sačuvane“, napominje Stojanović.
Prema podacima iz 2018. zemljište i građevine kojim je raspolagao Sajam vredele su 38,6 miliona evra.
List „Danas“ piše da je stalna imovina Sajma praktično preko noći smanjena sa 4,5 milijarde dinara na svega 25 miliona. Shodno tome, smanjen je i kapital sa 4,4 milijarde, 444 miliona dinara.
To je urađeno najverovatnije kako bi jedan od simbola Beograda bio privatizovan, smatra novinar Danasa Gojko Vlaović.
„Bitno je da to zemljište se prikaže da vredi manje nego što vredi, jednostavno da bi moglo da bude kupljeno za manje novca i da ta transakcija bude okončana onako kako Vladi odgovara“, objašnjava Vlaović.
Privatizacija je pokretana ranije, ali je prekinuta zbog imovinskih odnosa, podseća novinarka „Nove ekonomije“ Katarina Baletić.
„Da li će se sada krenuti u neki novi postupak privatizacije – ne znamo, ali se svakako, ukoliko gledamo da je prekinuto zbog rešavanja pitanja imovine, svakako se sada otvorio prostor za nastavak nekog takvog postupka“, kaže Baletić.
„Beogradski sajam“ na pitanje N1 sledi li mu privatizacija, odgovara:
„Dana 05.03.2020. godine Ministarstvo privrede je donelo odluku o obustavi postupka privatizacije, drugih informacija nemamo“.
Naglašavaju, promene po pitanju imovine i kapitala trenutno nemaju uticaja na njihovo poslovanje, koje nastavljaju na postojećoj lokaciji, a u prilog tome govore i zakazane manifestacije koje se odvijaju u skladu sa kalendarom.
BONUS VIDEO Posledice jakog nevremena u Novom Sadu: Razorna oluja odnela deo krova Novosadskog sajma i čupala stabla iz korena