Ekonomista Goran Radosavljević i ekonomski analitičar i novinar Radmilo Marković ističu da treba razjasniti pitanje energetske krize pred predstojeću zimu.

Radosavljević ukazuje da mora da se zna da nećemo morati da uvozimo dodatno struju zbog energetske krize već – jer je SNS na čelu s Grčićem uništila EPS.

Da se to nije dogodilo sada bi mogli i da izvozimo struju, a moraćemo da je uvozimo i plaćamo skupo jer niko ne zna koliko će da košta u januaru u vreme velike hladnoće. Dodatan problem je što se u Srbiji cena struje administrativno drži na niskom nivou i građani će da pohrle da je troše jersu ostali energenti poskupeli. To će biti dodatan pritisak na sve – i na EPS i na uvoz. Radosavljević dodaje da je tu i neizvesnost oko gasa i da znamo da će određena količina biti po naftnoj formuli – što je duplo viša cena nego što je bilo. Pored toga, jednu količinu ćemo kupovati tržišno i tokom zime i za to su potrebna dodatna sredstva. On naglašava da ni EPS ni Srbijagas nemaju dovoljno para da to finansiraju, što znači da će morati država i da ćemo morati da se dodatno zadužujemo.

Pored toga, tu su i dugovi iz ranijeg perioda koji pristižu na naplatu.

„Mislim da imamo nekoliko mina u javnim finansijama u narednom periodu i ne znam kako ćemo izaći iz toga osim da se ponovo obratimo Emiratima“, naveo je ekonomista.

Na pitanje da li je sa tih milijardu moguće rešiti problem u EPS-u, Marković kaže da to neće biti bačen novac jer to mora da se plati. Ipak, kako dodaje, moramo i da se setimo zašto mi sad uzimamo taj novac – budući da je tokom pandemije, država bez potrebe „bacila dve milijarde evra“ dajući pomoć i kome je trebalo i kome nije.

Da smo sačuvali taj novac sada nam ne bi trebalo toliko. Podseća da su nafta i gas za po milijardu evra više uvezeni ove u odnosu na prošlu godinu i da to nije moglo da se izbegne, ali da EPS nismo morali da dozvolimo da se desi. Zbog toga, kako kaže, to je ne samo milijarda duga, već treba uračunati i propuštenu dobit da je EPS radio normalno.

Radosavljević kaže da je u šestomesečnom izveštaju o poslovanju EPS-a od decembra prošle godine vidljivo da su ostvarili 700 miliona evra gubitaka i da bi moglo da se proceni da je milijarda „već otišla“, a da nam tek predstoji zima.

****

BONUS VIDEO: Ne postoji kredit na poklon, problem što ne znamo šta ide uz njega

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar