Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Čak 30 odsto svetske populacije nema pristup osnovnim zdravstvenim uslugama, dok se oko dve milijarde ljudi suočava sa ogromnim troškovima zbog teško dostupne lekarske nege i nejednakosti, a sve to najviše utiče na one u najugroženijim sredinama. Pravo na zdravlje je osnovno ljudsko pravo i svaki čovek mora imati pristup neophodnim zdravstvenim uslugama. Svetska zdravstvena organizacija ustanovila je svetski dan zdravlja, koji se obeležava 7. aprila, a ovogodišnja tema je veoma jasna - zdravlje za sve.

Farmaceuti širom Srbije, kao i lekari, brinu o svojim pacijentima svakodnevno, sprovodeći farmaceutsku zdravstvenu zaštitu.

Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

A šta je to farmaceutska zdravstvena zaštita, objašnjava mag. farm. spec. Sonja Stoiljković, farmaceut iz Farmaceutske komore Srbije.

“To je kada dobijete objašnjenje kako da pravilno koristite lek ili sa čime ne smete da kombinuje neki medikament. Kako čuvati lek ili svoje zdravlje, pa čak i informacija o prevenciji bolesti, spada u farmaceutsku zdravstvenu zaštitu. Farmaceutska komora Srbije u poslednjih nekoliko godina farmaceutima je dala alate za sprovođenje farmaceutskih usluga. Tako na primer, više od 300 farmaceuta u 37 apotekarskih ustanova daju savete pacijentima kako pravilno da koriste antibiotike. Da bi postali savetnici za antibiotike, farmaceuti su morali dodatno da se edukuju. Znaju sve o antibioticima, a prepoznaćete ih lako, na mantilu imaju bedž – savetnik za antibiotike”, objašnjava Stoiljković.

Sonja Stoiljković Foto: Privatna arhiva

Farmaceuti su se edukovali i za savetnike za dijabetes. Pa tako, u 19 apotekarskih ustanova širom Srbije ima 130 farmaceuta – savetnika za dijabetes. Oni vode računa o zdravlju osoba sa dijabetesom, o načinu njihove ishrane, kao i o problemima koji mogu nastati tokom godina kada se živi sa ovom bolešću. Oni, takođe, u apotekama nose poseban bedž.

Pročitajte još:

“Farmaceutska usluga, koju sporovodimo od nedavno, pruža se u 16 apotekarskih ustanova, gde postoji 50 obučenih farmaceuta, savetnika za astmu. Oni u svakom trenutku mogu da provere kakav je status astme, da provere funkciju pumpice i da li je pacijent pravilno koristi. Savetnici za astmu, takođe nose bedž. Zato ne oklevajte da porazgovarate sa farmaceutom, on zna sve o lekovima”, ističe Stoiljković.

BONUS VIDEO: Zbog onih koji bi da smrašaju – u apotekama nestašica leka za dijabetičare

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar