Južnokorejski parlament izglasao je ukidanje vanrednog stanja koje je ranije danas proglasio predsednik Jun Suk Jeol.
Jun je proglasio vanredno stanje da bi navodno eliminisao antidržavne snage, dok se bori protiv opozicije koja kontroliše Parlament i koju on optužuje za simpatije prema komunističkoj Severnoj Koreji.
Ovaj potez odmah su osudili opozicija i lider Junove konzervativne stranke.
Ubrzo posle Junove objave, vojska Južne Koreje je objavila da će biti suspendovani parlament i „politički skupovi koji bi mogli izazvati društvenu konfuziju“, piše južnokorejska novinska agencija Jonhap.
Vojska je takođe saopštila da bi lekari koji štrajkuju trebalo da se vrate na posao u roku od 48 sati.
Hiljade lekara već mesecima štrajkuje zbog plana Vlade ; da poveća broj studenata na medicinskim fakultetima.
Vojska je saopštila da svako ko prekrši uredbu može biti uhapšen bez posebnog naloga.
Po južnokorejskom zakonu, vanredno stanje može biti ukinuto većinom glasova u Parlamentu, gde većinu ima opoziciona Demokratska partija.
Predsednik Skupštine Vu Von Šik u saopštenju na Jutjubu je pozvao sve poslanike da se odmah okupe ispred Skupštine, a pripadnike vojske i policije da ostanu mirni i drže svoje pozicije.
Fotograf Asošiejted presa video je najmanje tri helikoptera, verovatno vojna, koji su sleteli u dvorište Skupštine, dok su još dva ili tri helikoptera kružila iznad zgrade.
Čo Kuk, lider manje opozicione stranke, rekao je da nije bilo dovoljno poslanika da bi odbili proglašenje vanrednog stanja, pošto je policija blokirala ulaz.
Lider Junove konzervativne „Partije moći naroda“, Han Dong-hun, nazvao je odluku o uvođenju vanrednog stanja pogrešnom i obećao da će je „zaustaviti zajedno sa narodom“.
Lider opozicije Li Džae Mjung, koji je izgubio od Juna na predsedničkim izborima 2022. godine, nazvao je Junovu najavu nezakonitom i neustavnom.
Jun je tokom televizijskog obraćanja rekao da će vanredno stanje pomoći „obnovi i zaštiti zemlje od padanja u dubine nacionalne propasti“.
Rekao je i da će iskoreniti pro-severnokorejske snage i zaštititi ustavni demokratski poredak.
„Ukloniću antidržavne snage što je pre moguće i normalizovati zemlju“, rekao je on, zamolivši narod da veruje u njega i da „toleriše neke neprijatnosti“.
Jun, čiji je rejting opao poslednjih meseci, borio se da svoju agendu progura u parlamentu koji kontroliše opozicija, otkako je preuzeo dužnost predsednika 2022. godine.
Junov potez je prvo proglašenje vanrednog stanja od demokratizacije te zemlje 1987. godine.
Poslednje vanredno stanje u zemlji bilo je uvedeno oktobra 1979. godine.
BONUS VIDEO: Kim Džong Un u suzama