Da smo neka srećnija zemlja, uređnih institucija, gde se za krivčna dela bez ikakve selekcije odgovara na sudu, a o zakonima vodi rasprava u parlamentu, tema poput sledeće bila bi pri vrhu svih vesti, jer se tiče dece, njihove privatnosti i brige roditelja. I pored višednevnih najava i objašnjenja koje podatke i analize će olakšati i učiniti dostupnijim, portal Zdravitas sutra ipak neće biti pušten u rad. Neko se ipak izgleda preračunao kada je priču požurio, ne saslušavši roditelje đaka. Sve je stopirano i odloženo na neodređeno vreme, na kraju radne nedelje, taman pred vikend, da se priča u međuvremenu slegne. Šta je sve bilo sporno, sabrao Đuro Svilar, reporter Dnevnika na TV Nova.
Pritisak javnosti, a pre svega peticije roditelja dovele su do toga da je projekat ministarstva zdravlja Zdravitas do daljeg, prekinut. Resorna ministarka Slavica Đukić Dejanović osuđuje zloupotrebu dece u političke svrhe, misleći na izlazak gimnazijalaca na petnaestominutnu ćutnju. O odlaganju projekta Zdravitas nije se oglašavala, ali jeste saopštenjem ministarstvo koje vodi.
„Uvažavajući zabrinutost određenog broja roditelja, nerazumevanje dela javnosti, pogrešna tumačenja, interpretacije i dezinformacije u pogledu svrhe informacionog sistema ZDRAVITAS, podataka koji se unose u sistem i njihove zaštite, Ministarstvo prosvete odlaže puštanje u rad korisničkog dela ovog portala, koja je bila planirana za 2. decembar 2024. godine“.
Navode u ministarstvu da će u narednom periodu više pažnje posvetiti informisanju roditelja, razrešavanju nedoumica i rušenju zabluda i teorija zavere. Ipak, ko je kriv što roditelji, nastavnici I stručna javnost ne veruje u platformu Zdravitas za čije je podizanje država već potrošila 350.000 evra, a njeno uvođenje se treći put odlaže?
„Ako govorimo iskustveno državnu maturu smo odlagali nekoliko puta, više niko ni ne zna kada će biti uvedena, a onda uzmete u obzir koliko je novca uloženo. 1:50, 1:18 Ako se roditelji plaše da će država ustupiti nekome njihove lične podatke onda tu nema ni govora o nekoj vrsti uzajamnog poverenja, a trebalo bi da ga bude“, kaže Aleksandar Markov iz Foruma beogradskih gimnazija.
„Nije loše da pratimo decu I njihov razvoj, ali način na koji je ovo nametnuto, a to je ukazom od strane ministarstva, krajnje je neoprostivo, to ne sme da se radi u prosveti. Mi imamo trenutno u porastu, a država o tome jako malo priča, veliki broj dece koja imaju dijabetes, koja imaju hipertenziju, koja su pregojazna, ovo je način da se oni detektuju, međutim taj način vodi ka jednoj zaista farmakološkoj manipulaciji kroz škole I da je to vrlo ozbiljna stvar“, kaže Tatjana Marković Topalović iz Srbija CENTAR.
U ozbiljne namere projekta ministarstva zdravlja ne veruje ni Demokratska stranka, zato postavljaju pitanja Slavici Đukić Dejanović.
„Šta se desilo sa potrošenim novcem za taj projekat i do sada prikupljenim podacima učenika? Osetljivi podaci učenika su već prepisani iz elektronskog dnevnika u novu aplikaciju, pa su, iako je „Zdravitas“ trenutno zaustavljen, „i dalje izloženi riziku kompromitovanja“.
Tvrde iz Demokratske stranke da je za izradu „Zdravitasa“ više od 20 miliona dinara već dodeljeno firmi osnovanoj mesec dana pre raspisivanja javne nabavke. A da je zaživeo, Zdravitas je trebalo u digitalnoj formi da beleži rezultate koje učenik postiže kada trči, skače u dalj, radi trbušnjake. U aplikaciju se unosi i indeks telesne mase, jer je važan za praćenje i sagledavanja fizičkog napretka učenika i njihovih motoričkih sposobnosti, na osnovu kojih nastavnik procenjuje šta je potrebno dalje preduzeti, odnosno planirati u radu kako bi učenici unapredili fizički razvoj i motoričke sposobnosti.
„Nastavnici fizičkog vaspitanja rade ta antropometrijska merenja I to je nešto što je uvek bilo na početku godine. Međutim evidencija nastavnika fizičkog je bila dostupna samo njemu I to u pedagoškoj svesci. Ovo sada je mnogo ozbiljnije I mnogo šire jer su ti podaci zapravo otvoreni određenim subjektima obrazovanja kojima do sada nisu bili. Druga stvar koja je sporna, roditelji nisu konsultovani nisu pitani za ovakvu vrstu projekta. Treća stvar, nastavnici fizičkog vaspitanja I učitelji zapravo ovaj posao treba da obavljaju kao dodatan rad besplatno“, kaže Topalović.
„Ministarstvo prosvete je onako sa pozicije sile nastupilo, zdravitas uvodi u sred štrajka, dakle sam tajming uvođenja je pogrešan, jer ako traje štrajk nastavnici su u obavezi da samo drže nastavu 30 minuta, ništa više, dakle nije u obzir uzet tajming, nije uzeto u obzir da je potrebno ovbezbediti resurse za samu realizaciju platforme, I tu je pitanje dodatnog opterćenja nastavnika u pogledu administracije, dakle da li će nastavnici dodatno biti opterećeni nekim stvarima“, rekla je Markov,
Zdravitas nije prvi predlog koji vlast poslednjih nedelja stopira ili odlaže pod pritiskom javnosti.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO – Portal izazvao brojne polemike među prosvetarima i zabrinuo roditelje: Koji su dalji koraci sindikata prosvetara u vezi sa Zdravitasom?