Vanredna sednica Skupštine Srbije na kojoj će se raspravljati o Izmenama dopunama Zakona o budžetu Srbije zakazana je danas u 10 sati. Ukupno je na dnevnom redu sedam tačaka. Uoči sednice, opozicija upozorava - zbog ovog rebalansa budžeta nikome u Srbiji neće biti bolje.
Odbor za finansije Skupštine Srbije prihvatio je sinoć predloženi rebalans u načelu i danas će predložiti parlamentu da usvoji izmene i dopune Zakona o budžetu.
Opozicioni članovi tog Odbora uglavnom su iznosili zamerke na rebalans, navodeći da on predstavlja „početak kraha srpskih finansija“ i takođe najveći akcenat stavili na nova zaduživanja države i povećanje deficita.
Članovi Odbora iz Demokratske stranke, Stranke slobode i pravde, Mi – glas iz naroda i Nove Demokratske stranke Srbije posebno su isticali probleme sa novim kreditima i novim zaduživanjima Srbije, kao i finansiranja projekata poput „Ekspo 2027“ i Nacionalnog stadiona.
Zamerili su i što nema dovoljno novca za izjednačavanje zarade prosvetnih radnika sa prosečnom platom u Srbiji, dok sa druge strane guvernerka NBS Jorgovanka Tabaković dobija povećanje od 100.000 dinara.
Ukazano je i da nema analiza štetnih efekata fiksnog kursa evra u Srbiji u dužem vremenskom periodu, dok se projekcije javnog duga i BDP-a prave pod pretpostavkom da takav fiksni kurs može da traje beskonačno.
Opozicija je predložila i da se formira radna grupa Skupštine Srbije koja će pratiti izvođenje projekta „Ekspo 2027“, posebno kako bi opozicioni poslanici imali pristup informacijama o tom projektu, ali do kraja sednice nisu dobili odgovor na taj predlog.
Poslanici su od ministra Malog tražili i bar jednu studiju koja bi potvrdila da će se ulaganje u Ekspo ili Nacionalni stadion isplatiti, na šta takođe nije bilo odgovora.
Gostujući u Dnevniku TV Nova potpredsednik Stranke slobode i pravde Dušan Nikezić rekao je da zbog rebalansa nikome neće biti bolje.
“Zbog ovog rebalansa budžeta nikome u Srbiji neće biti bolje. Nažalost, čuli smo da će doći do povećanja budžetskog deficita, odnosno da će rupa u srpskom budžetu biti veća za nekih 600 miliona evra, da će biti čak 2,25 milijardi evra. Čuli smo da će se nastaviti sa gradnjom puteva koji su skuplji 3-4 puta u odnosu na vrednost koju su imali pre samo dve ili tri godine, da će rashodi za kamate zbog prekomernog zaduživanja biti veće nego ukupna socijalna davanja u zemlji”
Predviđeno je i da se razmatra zakon o potvrđivanju Sporazuma o međusobnom priznavanju profesionalnih kvalifikacija za medicinske sestre, doktore veterinarske medicine i babice, u kontekstu Centralno-evropskog sporazuma o slobodnoj trgovini, kao i Predlog zakona o potvrđivanju Ugovora o zajmu Obnovljivi izvori energije u sistemima daljinskog grejanja u Srbiji, između Srbije i Evropske banke za obnovu i razvoj.
Pred poslanicima je i Predlog zakona o potvrđivanju Ugovora o garanciji (Projekt ugradnje pametnih brojila u Srbiji) između Republike Srbije i Evropske investicione banke, kao i Predlog zakona o potvrđivanju Aneksa 2 Sporazuma između vlada Srbije i Francuske o saradnji u oblasti sprovođenja prioritetnih projekata u Republici Srbiji.
Na dnevnom redu je i Predlog zakona o potvrđivanju Odluke broj 1/2023 Zajedničkog komiteta Regionalne Konvencije o pan-evro-mediteranskim preferencijalnim pravilima o poreklu od 7. decembra 2023. godine o izmenama i dopunama Regionalne Konvencije o pan-evro-mediteranskim preferencijalnim pravilima o poreklu.
Tek kad ova sednica bude završena, očekuje se da se odmah nadoveže nova, na kojoj će se raspravljati o zahtevu opozicije da se zabrani iskopavanje litijuma i bora.
Naime, opozicija je predala zahtev za održavanje vanredne sednice na kojoj bi trebalo da se raspravlja o zabrani iskopavanja litijuma i bora.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare