U roku od pet dana država bi morala da oslobodi viškove i zalihe u mlekarama, jer 1. aprila nećemo imati kome da predamo mleko, jer mlekare ne znaju gde će sa proizvodima koje imaju, kaže za Danas vlasnik farme krava i poljoprivrednik iz Banata Vukašin Baćina.
Banatski proizvođači zato, napominje on, zahtevaju od države da uvede interventni otkup mlečnih proizvoda za robne rezerve, ali i da se uvede prelevman na uvoz sira što je potrebno “koliko danas”.
To je u suprotnosti od onoga što je pre nekoliko dana, kako je preneo N1, Evropska komisija tražila u pismu od premijerke Ane Brnabić – da se ukinu prelevmani koji su uvedeni u februaru.
Vlada je 17. februara donela odluku da se uvede taksa na uvoz mleka od 15 dinara po litri mleka i 30 dinara po kilogramu za sedam vrsta sireva, ementaler, čedar, edam, tilsit, kačkavalj, masdam i gauda.
Evropska komisija je Srbiji zamerila što nije konsultovala EU pre uvođenja prelevmana kao i da nije dala zadovoljavajuće opravdanje za njihovo uvođenje.
Baćina kaže za Danas da EU nema pravo da se buni, jer je i u SSP jasno navedeno da država Srbija ima pravo da uvodi prelevmane na robu kada je problem u damping ceni.
Opširnije pročitajte na portalu Danas.
BONUS VIDEO Nova blokada mosta u Šapcu, mlekari nezadovoljni otkupnom cenom