Beograd ima burnu istoriju, ali je jedan period ključan u njegovom razvoju - a, to su decenije u kojima je iz evropske provincije postao prava metropola kroz kulturne, socijalne i ekonomske promene između dva rata. Ta transformacija srpske prestonice predstavljena je u monografiji „Moderni Beograd 1918–1941”. Gost emisije "Probudi se" je jedan od autora, Dušan Babac, heraldičar i publicista.

„Period Beograda od 1918–1941 smo zapostavili i sada nam se ukazuje kao zatomljeni dragulj. Ima onaj aforizam Brane Crnčevića – Pre rata nismo imali ništa  a onda su došli Nemci i uništili nam sve Ova knjiga govori o tome šta smo mi to imali a o čemu nismo znali ili smo zaboravili. Ostaci su posvuda. Koliko god mi i danas rušimo pojedine lepe primerke arhitekture ipak je do danas ostalo dovoljno i to reprezentativnih primeraka, koji imaju svoj karakter“, kaže Babac.

Ističe da su najlepša zdanja u glavnom gradu nastala upravo u tom periodu i kaže da mu je drago što se te zgrade poslednjih 15 -20 godina renoviraju i dobijaju neko novo lice. Podseća da je 80-ih i 90-ih bio težak period kada su ti arhitektonski primerci bili u jadnom stanju.

„Sada to nije tako. Svedoci smo da su neke od tih starih zgradaneke od najatraktivnijih, poput Geozavoda, hotel Bristol se sada renovira a ima još mnogo toga“, ističe Babac samo neke od bisera arhitekture prestonice izgrađenih u periodu između dva rata.

Kada se radi o društvenom noćnom životu poslednjih godina se često može čuti da je Beograd novi Berlin ali, podseća on, to što se dešavalo dvadestih i tridesetih godina je potpuni spektakl.

„Dvadestih godina oni koji su preživeli I svetski rat oslobodili su se svih inhibicija i noćni život se odvijao u nekim neuglednim rupama u centru grada. Kada je nastupila ekonomska kriza, počekom tridesetih godina, noćni život je na neko vreme zamro a onda je počeo da se budi, više idući ka periferiji, Crvenom krstu, Bulevaru, Đeram pijaci. Tu su bili moderni objekti, kafane, ne samo sa  muzikom, već su tu nastupali i glumci. Po hotelima su bili varijetei, postojao je i klupski život, Džokej klub, Aero klub. To su sve zgrade koje i danas postoje u Beogradu ali ih znamo pod nekim drugim imenima“, navodi Babac.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Rušenje stare Poštanske štedionice

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar