Sirijski režim je sakrio deo svojih smrtonosnih nervnih agensa od inspektora. S obzirom na haos u Siriji, otkrivanje šta se dogodilo sa arsenalom hemijskog oružja postalo je prioritet.
Tokom 53 godine vladavine porodice Asad, sirijska vlada je proizvela hemijsko oružje u ogromnim količinama – od velikih količina iperita iz Prvog svetskog rata do nervnih agensa toliko smrtonosnih da samo nekoliko kapi mogu ubiti čoveka. Međutim, najopasnije sirijsko oružje za masovno uništenje je ono koje je jednostavno „nestalo“.
Prema reviziji međunarodnih inspektora za oružje, lista nestalog hemijskog oružja uključuje više od 360 tona iperita, koje je Sirija priznala da je proizvela, ali nikada nije u potpunosti dokumentovala. Takođe, nedostaje pet tona prekursora za nervni agens sarin — dovoljno otrova da se napuni mali bazen. Kada su suočeni sa pitanjima, sirijski zvaničnici dali su izgovor koji je delovao gotovo smešno: „Izgubljeno tokom transporta zbog saobraćajnih nesreća,“ rekli su Sirijci, prema beleškama iz poverljive istrage iz 2016. godine, do kojih je došao Washington Post.
U svetlu prošlonedeljnog preuzimanja Damaska od strane sirijskih pobunjenika, pitanje sudbine ovih hemikalija postalo je hitno. U zemlji bez vladajuće vlasti, i sa terorističkim grupama poput Islamske države koje lutaju njenim zakonom neuređenim pustinjama, osiguravanje preostalih hemikalija prioritet je za susede Sirije i mnoge druge države sveta.
Čak i mala količina sarina — jedne od najsmrtonosnijih supstanci ikada proizvedenih — u rukama terorista mogla bi uzrokovati stotine ili hiljade žrtava. Stručnjaci kažu da bi postojanje takvog oružja u Siriji moglo biti jedna od najmračnijih zaostavština vladavine Bašara al-Asada.
„Iako je Asad svrgnut, senka hemijskog oružja i dalje visi nad Sirijom,“ rekao je Gregori Koblenz, stručnjak za neproliferaciju sa Univerziteta Džordž Mejson. On je dodao da, iako je pretnja od velikih hemijskih napada smanjena, postoji „sve veći rizik da hemijsko oružje dospe u ruke profitera, rivalskih pobunjeničkih grupa ili terorista.“
Ovaj rizik je dodatno naglašen ove nedelje kada su zapadne vlade i zvaničnici za kontrolu naoružanja izrazili zabrinutost dok vodeća pobunjenička grupa, Hajat Tahrir al-Šam (HTS), pokušava da konsoliduje vlast nad Damaskom i drugim velikim gradovima. Organizacija za zabranu hemijskog oružja (OPCW) sazvala je vanredni sastanak o Siriji u Hagu, dok diplomatski napori za obezbeđivanje pristupa poznatim lokacijama hemijskog oružja u zemlji užurbano traju.
Generalni direktor OPCW-a Fernando Arias izjavio je da je agencija spremna da pošalje timove u Siriju, dodajući da je organizacija „mnogo bolje pripremljena za ovakav izazov“ nego kada su inspektori prvi put stigli u zemlju pre 11 godina. U saopštenju, OPCW je upozorio na moguće postojanje ne samo zaostalih hemikalija, već i potencijalno novih komponenti hemijskog programa u Siriji.
Američki Pentagon takođe izražava zabrinutost, iako američki timovi još nisu poslati da pomognu u potrazi za oružjem. Portparolka Sabrija Sing izjavila je da je prioritet Pentagona da osigura da „hemijsko oružje ne padne u pogrešne ruke“. U Siriji, vođe pobunjenika, koje su predvodile preuzimanje Damaska, ponovile su tvrdnje da nemaju interes za hemijsko oružje, obećavajući saradnju sa OPCW-om kako bi se osiguralo uništenje svih opasnih materijala.
Izrael, s druge strane, nije čekao na posetu inspektora. Izraelske odbrambene snage izvele su više vazdušnih napada u poslednjoj nedelji, ciljajući vojne istraživačke centre i skladišta u potezu koji se široko tumači kao preventivna mera za eliminaciju preostalih zaliha hemijskog oružja. Izraelski avioni ranije su uništili sumnjive zalihe industrijskih hemikalija koje bi mogle biti korišćene za proizvodnju novih oružja.
Međutim, još uvek nije jasno koliko je oružja ostalo skriveno niti kako bi izgledao novi proces razoružanja. Evropski diplomata upoznat sa unutrašnjim diskusijama u OPCW-u izjavio je da je organizacija spremna na saradnju sa naslednicima Asadovog režima, ali da ulozi ne dozvoljavaju odugovlačenje.
„Moramo razgovarati sa Sirijcima, bez obzira ko je na vlasti,“ rekao je zvaničnik pod uslovom anonimnosti zbog osetljive prirode diplomatije. „Pokušavamo svima staviti do znanja da postoji rizik od proliferacije.“
Nije poznato koliko upotrebljivog sarina ili iperita još uvek postoji u Siriji. Ono što je neosporno je da je Asad nekada posedovao ogromne količine nervnih agensa i drugih smrtonosnih hemikalija. Nakon što je 2013. godine obećao da će ih sve predati, više puta ih je koristio.
Višestruke nezavisne istrage potvrdile su da je Sirija izgradila jedan od najmoćnijih arsenala hemijskog oružja na svetu počev od 1980-ih, prvenstveno kao odvraćanje od Izraela, nuklearno naoružanog neprijatelja. Ali kako je Sirija zapala u građanski rat 2011. godine, Asad je preusmerio međunarodno zabranjeno oružje na ubijanje pobunjenika i njihovih civilnih pristalica.
Sirijska vojska dokumentovano je izvela desetine hemijskih napada, od kojih je najsmrtonosniji bio 21. avgusta 2013. godine, kada su rakete i granate sa sarinom pogodile pobunjeničke kvartove Damaska, ubivši više od 1.400 ljudi, uglavnom žena i dece. Taj napad je šokirao svet i primorao Asada da prizna postojanje arsenala, pristavši na njegovo uništenje pod međunarodnim nadzorom.