Deportovana žena beži sa aerodroma Nikola Tesla Foto:Nova.rs

Srpska državljanka koja je deportovana iz Francuske u Srbiju, uspela je da umakne obezbeđenju i bez dokumenata i karte stigla je do aviona na letu za Maltu, gde je konačno zaustavljena. Iako deportovana, ona je iskoristila priliku što je bila u DEPU statusu, a upravo ovaj slučaj otvorio je pitanje šta su DEPA, a šta DEPU "osobe" i kakve je razlika u proceduri u odnosu na njih na aerodromima.

Deportacija u zemlju rođenja, boravka je jednostavno vraćanje u zemlju odakle je osoba doputovala u državu iz koje je proteruju. Razlozi mogu biti mnogi, od izvršenog krivičnog dela do jednostavnog prekoračenja vize, pa je tako po novim propisima različit i tretman koji deportovane osobe imaju.

Upravo je to iskoristila žena iz okoline Smedereva koja je deportovna 8. januara u Srbiju, letom iz Francuske. Ona je uspela da umakne osobama koje su trebale da paze na nju, propuzala poput specijalca ispod traka koje regulišu kretanje putnika, provukla se i pored gejta koji je nije registrovao, zatim i pored vrata jedne kancelarije, a sve to su snimile kamere za video-nadzor. Sve je izgledalo kao scena iz filma „Nemoguća misija“, ali umesto Toma Kruza u glavnoj ulozi je bila Smederevka.

Pročitajte još:

Najbrži način za deportaciju je stavljanje nepoželjnih na prvi let, ali je i to regulisano zakonima i propisima koji se primenjuju i u međunarodnom avio saobraćaju.

Ko su deportovane osobe

Deportovane osobe su one koje nisu građani države u kojoj su zatečeni i koje vlasti te zemlje iz nekog razloga žele da vrate u zemlju porekla ili zemlju iz koje su doputovali. Deportovani putnici su ponekad u pratnji ovlašćenog službenog lica, a ponekad putuju sami.

Foto: Shutterstock

Nepoželjni stranci deportuju se pre svega iz sigurnosnih razloga ako to procene nadležne bezbednosne službe, zbog isteka vize – nedozvoljenog boravka, ukoliko su prekršile zakon zemlje u kojoj borave. Deportacija može imati negativan uticaj na buduće planove osoba koje su prošle kroz taj proces i otežati dobijanje viza za putovanja.

Zbog toga što se ljudi deportuju iz raznih razloga, od kriminala do prekoračenja boravka a da nisu počinili neki zločin, napravljene su i dve kategorije takvih osoba, razlika je u samo jednom slovu, ali su procedure drugačije. DEPA je skraćenica od deportovani putnik uz pratnju (Deported passengers boarding with a security guard), najčešće policajca, jer on može predstavljati pretnju za bezbednost leta. Takvi putnici ponekad su tokom leta vezani lisicama.

Nova autobuska stanica Foto:TANJUG/ STRAHINJA AĆIMOVIĆ

Druga kategorija je DEPU, što je takođe engleska skraćenica za deportovanog putnika koji putuje bez pratnje ovlašćenog lica. Vlasti zemlje koje proteruju osobu daju njena dokumenta kapetanu leta i posadi koja ih zadržava tokom puta. Prilikom sletanja kapetan predaje ta dokumenta policajcima ili drugim ovlašćenim osobama, ukoliko DEPU osoba uopšte neko dočekuje od nadležnih organa.

Ilustracija avion putnici Foto:Shutterstock

Ukoliko DEPU osobu ne dočeka nijedno službeno lice, kapetan nije ni u kakvoj obavezi i može njoj da vrati dokumenta.

Upravo u DEPU statusu bila je i Srpskinja koja je uspela da se provuče i dođe do aviona.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar