Dnevni red ratara nije omela celodnevna kiša u Vojvodini - ratari su traktorima došli pred Banovinu. Štaviše, mokra zemlja im je pomogla u performansu u kom su oslikali da se poljoprivreda ubija i pokopava odvajkada do danas. Prolaznicima su delili voće, mleko, hleb, čvarke, da pokažu da je obezvređeno i da se iskupe za sve prethodne blokade puteva. To ne znači da se za nove ne spremaju. Na performansu natopljenom znojem i očajem bila je i Sanja Ignjatović Eker, reporterka Dnevnika na TV Nova.

Poljoprivrednici su juče sahranili poljoprirvedu. Grobno mesto gde počiva je zdanje u kojem sede oni koji i pokojniku donose odluke.

„Izražavam žaljenje što najbolji prijatelji današnjeg pokojnika, poljoprirvede srbije, nisu došli. Kada kažem najbolji prijatelji, mislim da na sve ministre u rpethodnih 25 godina, koji su pokojnika doveli u ovu situaciju, a pri tom su se ovajdili od istog“, rekao je Saša Tomas iz Udruženje Banatska crnica.

Nisu došli ministri, ali jesu paori iz gotovo svih udruženja iz vojvodine.

„Tužni zbore, dobar dan. dobbrodošli u srpski Atinu“, prokomentarisao je Mileta Slankamenac iz Inicijative za opstanak poljoprivrede.

Uz malo reči, paori su objasnili sve.

Živimo u zemlji koja je pre 150 godina imala najslobodnijji ustav, a danas ne možemo da napravimo slobodno tržište. U novijoj istoriji imali smo male posede, bili domaćini, a danas srbija treba da postane feudalna i robovlasnička država“, kaže Slankamenac.

U kojoj država ne ispunjava obećanja, ne donosi obećane uredbe.

„Čekajte rebalans budžeta, čekajte godišnje odmore, pa mi više nemamo rvemena da čekamo. Posle ovakve godine i ovakve katastrofalne suše, mi smo propali skroz. Ne bi mi dolazili ovde nedeljom poslepodne zato što nam se hoće, nego zato što nam je teško i zato tražimo pomoć od države, ali u državi nema uopšte sluha, ni od ministra, ni od premijera, svi su nam samo obećavali, ali od toga nema ništa“, smatra Dejan Rakić iz Udruženja poljoprivrednika Aradac.

Besplatno su paori ispred banovine, na svojevrsnom bazaru, građanima delili svoje proizvode. Da bi se iskupili za blokade, koje su organizovali prethodnih godina, ali – i da bi im slikovito opisali da te iste proizvode u prodavnicama kupuju po trostruko višim cenama nego što je otkupna. Poput mleka, čija je otkupna cena 40, u prodaji je 140 dinara.

„Mi želimo samo da neko izvadi, ustvari ne neko, nego vlast, izvadi ruke iz naših džepova i da pusti da mi možemo da živimo od svog rada i samim tim, da možemo da živimo, a ne da obesmisle poljoprirvednu proizvodnju i da postanu poljoprirvednici socijalna kategorija“, rekao je Dragan Kleut iz Saveza Banata.

Uz parolu ovo je naš litijum, državo razmislli, poklanjali su čvarke, kobasicu, helba i masti.

Na kraju su poručili saborcima poljoprirvbednicima.

„Da proverite instalacije na vašim rtaktorima, da naduvate dobro gume, da se snađete za ejdan rezervoar goriva i da krenemo put beograda, ako vlada ne ispuni ono što je obećala“, rekao je Saša Tomas iz Udruženja Banatska crnica

Skup je završen, krst sa ispisanom 2024. – godinom kada je poljoprivreda sahranjena, ostao zaboden u zemlji, donetoj iz bačke, banata, srema, mačve i pomoravlja.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Poljoprivrednici iz Čeneja krenuli na skup u Novom Sadu

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar