Kao bomba odjeknula je vest da je predsednik Sirije Bašar El Asad svrgnut i da su vlast preuzeli pobunjenici. Neprikosnovena Asadova vladavina trajala je 24 godine i završena je munjevitom brzinom. Da li Siriji sledi period oporavka i stabilnosti posle odlaska Asada i dolaska pobunjeničkih snaga ili još jedna epizoda haosa? Takođe, zašto su izostale reakcije Moskve i Teherana i kako će na svrgavanje reagovati američka administracija. Da li će dolazak Donalda Trampa na vlast u januaru doneti zaokret u spoljnoj politici. Ima li Tramp zaista rešenje za ukrajinsku krizu i da li će tranzicija vlasti u Vašingtonu značiti i tranziciju ka miru ili produbljivanje krize? To su samo neka od pitanja za gosta jutarnjeg programa "Probudi se", Dragoslava Rašetu iz Novog trećeg puta.
On je prokomentarisao poslednja dešavanja u Siriji. Činilo se da je poslednjih godina Asad bezbedan na mestu predsednika Sirije, a onda se sve preokrenulo za desetak dana. Rašeta pojašnjava šta očekujete da se desi, šta dolazak pobunjenika i beg Asada iz Sirije donose toj zemlji – stabilnost ili novu krizu i bezvlašće.
Gost „Probudi se“ takođe objašnajva zašto Teheran i Moskva nisu reagovali i da li je ovo bio očekivan razvoj događaja ili je iznenadio Asadove saveznike pa je njihova reakcija izostala. Novoizabrani američki predsednik Donald Tramp kaže da je Asad izgubio podršku Rusije, međutim poslednja informacija je da se sada već bivši sirijski predsednik nalazi sa porodicom u Moskvi gde je dobio azil.
Svrgnuti predsednik Sirije Bašar Al Asad stigao je u Moskvu i dobio je azil u Rusiji, javljaju ruske agencije RIA Novosti i TASS, pozivajući se na izvor iz Kremlja. Asad i članovi njegove porodice stigli su u Moskvu, gde im je iz humanitarnih razloga pružen azil, rekao je sagovornik TASS. Rusija je ranije saopštila da je predsednik Sirije Bašar al Asad podneo ostavku i potom otišao iz zemlje, prenosi BBC.Rusko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da je Bašar al Asad zemlju napustio nakon pregovora sa „drugim učesnicima u oružanom sukobu“ i da je dao uputstva za miran prenos vlasti.
Ni sirijska vojska nije pružala otpor pobunjenicima. Vlada je odmah po dolasku pobunjenika saopštila da će sarađivati sa svima ko god bude na vlasti. Rašeta ukazuje Zzšto nije bilo većeg otpora.
„Sirijska vojska nema kapaciteta da se suprostavi pobunjenicima. Asad je izgubio podršku Rusije, ne postoje kapaciteti za tu pomoć“, rekao je Rašete i dodao da vojnici nisu plaćeni mesecima da su se sami snabdevali i tražili svoju platu. Vojnici su bili nemotivisani i nisu želeli da ratuju za čoveka sa kojim ne vide budućnost svoje zemlje. U ratu su od 2011. godine. VoJska je bila korumpirana, napredovalo se zbog povezanosti sa Asadom.
Mediji prenose da deo građana Sirije strahuje od daljeg razvoja situacije i rigoroznog islamističkog režima i osvete. Rašeta se osvrće na to ima li osnova za takav strah i ko će sada vladati Sirijom.
Analitičar Mirko Dautović je rekao da se boji treće etape rata između ideološki različitih opozicijskih grupa i da postoji mogućnost da se Sirija podeli teritorijalno ili po verskoj osnovi.
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu rekao je da su izraelske snage zauzele tampon zonu na Golanskoj visoravni uspostavljenoj sporazumom o prekidu vatre sa Sirijom iz 1974. godine. Netanjahu je rekao da je decenijama star sporazum propao i da su sirijske trupe napustile svoje položaje, što je zahtevalo izraelsko preuzimanje vlasti. Izrael je zauzeo Golansku visoravan 1967. i anektirao je. Međunarodna zajednica, osim Sjedinjenih Država, na to gleda kao na okupiranu sirijsku teritoriju.)
Član Novog trećeg puta pojašnjva kako bi dešavanja u Siriji mogla da se odraze na dešavanja na Bliskom Istoku i da li su nova dešavanja iznenadila i američku administraciju. Kako Tramp tek u januaru preuzima funkciju, Rašeta objašnjava da li bi tranzicija američke vlasti mogla da znači i tranziciju ka miru ili produbljivanje svetskih sukoba.
Tramp želi da reši i pitanje ukrajinske krize. Već je krenuo u svoju diplomatsku misiju. Oglasio iz Pariza gde se sastao sa francuskim i ukrajinskim predsednikom. Kaže da je Zelenski je spreman na dogovor sa Putinom. Analitičar ističe može li se preko noći do rešenja, pošto je tramp je ranije otvoreno ismevao milijarde dolara vojne pomoći koje se šalju Ukrajini, a hvalio se i time da može da okonča sukob za 24 sata.
„Tramp će nastaviti da podržava Ukrajinu, dok ne natera Rusiju na pregovore“, smatra Rašeta.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Kraj „gvozdene vladavine“ u Siriji